Artykuł sponsorowany Jakie narzędzia wykorzystuje się do obróbki skrawaniem?

Jakie narzędzia wykorzystuje się do obróbki skrawaniem?

Obróbka skrawaniem zaliczana jest do metod ubytkowych wiórowych kształtowania. Oznacza to, że bez względu na wybraną metodę obróbki wiórowej, zawsze konieczne będzie wykorzystanie narzędzi mechanicznych. W przypadku skrawania, w przeciwieństwie do obróbki ściernej, narzędzia te muszą posiadać zdefiniowaną ilość i geometrię ostrzy.

Narzędzia do obróbki skrawaniem

Wybór narzędzia uzależniony jest od konkretnej metody obróbki skrawaniem – wyjaśnia nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Bonus Specto.

W procesie toczenia, służącym kształtowaniu przedmiotów o powierzchniach walcowatych, kulistych lub stożkowych, wykorzystuje się noże tokarskie. Podczas obróbki opracowywany przedmiot wykonuje ruch obrotowy, natomiast nóż przesuwa się równolegle lub prostopadle do osi jego obrotu (może też wykonywać oba ruchy jednocześnie).

Kolejnym często wykorzystywanym procesem w obróbce skrawaniem jest frezowanie, wykonywane przy pomocy frezu. Podczas pracy frez wykonuje ruch obrotowy, a obrabiany przedmiot przesuwa się w linii prostej (może też jednocześnie się obracać).

Wśród innych często wykorzystywanych narzędzi skrawających możemy wymienić wiertła, wytaczaki, rozwiertaki, noże strugarskie i dłutownicze.

Konstrukcja narzędzi skrawających

W budowie narzędzi skrawających rozróżnia się część chwytową, roboczą i łączącą.

Rolą części chwytowej jest ustalenie położenia krawędzi skrawającej, a także mocowanie narzędzia w celu przeniesienia przezeń obciążenia siłami skrawania albo momentem. Część chwytowa może mieć powierzchnię walcową zewnętrzną lub wewnętrzną (np. w wiertłach), stożkową lub przybierać kształt wieloboku.

W skład części roboczej wchodzą wszystkie elementy odpowiedzialne bezpośrednio za pracę narzędzia oraz prowadzenie go w stosunku do obrabianego przedmiotu bądź przyrządu obróbkowego. Część skrawająca jest zasadniczo elementem składowym części roboczej. Zbudowana jest z ostrzy skrawających, które w czasie pracy stykają się z wiórem lub z powstającą na przedmiocie powierzchnią.

Materiały na narzędzia skrawające

W produkcji narzędzi do obróbki skrawaniem wykorzystuje się rozmaite materiały narzędziowe. Zawsze muszą one spełniać wysokie wymagania pod względem wytrzymałości na zginanie, twardości, ciągłości i charakteryzować się dużą odpornością na wysokie temperatury. Najczęściej spotykamy stale narzędziowe węglowe i stopowe, spieki azotek boru oraz diament.

Obrabiarki skrawające

Profesjonalna obróbka skrawaniem wymaga nie tylko solidnych narzędzi, ale również nowoczesnych obrabiarek, czyli maszyn, które napędzają i sterują tymi narzędziami. Dostępne obecnie zaawansowane technologicznie frezarki, tokarki, wiertarki i wytaczarki dają możliwość uzyskania przedmiotów najwyższej jakości i o idealnych powierzchniach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas