Materiał Partnera
Czym charakteryzują się szlifierki metalograficzne?

Czym charakteryzują się szlifierki metalograficzne?

Metale należą do tworzyw najpowszechniej stosowanych w przemyśle. Surowce te wykorzystuje się między innymi do wytwarzania niezliczonej liczby elementów maszyn oraz obiektów konstrukcyjnych. Jednakże różne partie nawet tego samego gatunkowo metalu mogą różnić się pod kątem właściwości. Dlatego też konieczne jest wykonanie szczegółowych badań – w procesie tym bardzo przydają się szlifierki metalograficzne.

Czym są badania metalograficzne?

Badania metalograficzne dzielimy na dwie kategorie – badanie makroskopowe oraz mikroskopowe. Oba mają ten sam cel, czyli ocenienie stanu struktury danej partii metalu, ustalenie jego charakterystyki, mechanizmu niszczenia, a nawet kontrolowanie jakości przeprowadzanych na nim zabiegów, takich jak spawanie. Badanie makroskopowe, wykonywane jest przy pomocy nieuzbrojonego oka lub przy maksymalnym powiększeniu x40 – ostatecznie na podstawie wyników badania wybiera się miejsce do pobrania próbki, nazywanej zgładem, która zostanie przeznaczona do badań mikroskopowych, przeprowadzanych pod mikroskopem metalograficznym.

Zastosowanie szlifierek metalograficznych

Zanim pobrany z metalu zgład zostanie umieszczony pod mikroskopem, musi zostać odpowiednio przygotowany do badania. W tym miejscu dużą rolę odgrywa szlifierka metalograficzna.

Zadaniem szlifierki jest obrobienie danej próbki metalu, żeby nadawała się ona do badania – mówi przedstawiciel firmy Metimex, specjalizującej się w produkcji sprzętu laboratoryjnego – W tym celu powierzchnia próbki jest wygładzana i polerowana na lustrzany połysk. Jest to koniecznie, ponieważ mikroskopy metalograficzne umożliwiają obserwację próbek wyłącznie w świetle odbitym, a nie przechodzącym przez próbkę. Niezależnie od swej grubości, próbka metalu zawsze będzie nieprzezroczysta. 

Charakterystyka szlifierek metalograficznych

Szlifierki metalograficzne to urządzenia działające w pełni automatycznie, zasilane prądem elektrycznym o napięci 230 V lub 50 Hz. W zależności od modelu mogą posiadać różne wymiary oraz wagę – zazwyczaj są to duże urządzenia stołowe o masie od ok. 40 do 60 kilogramów, stąd też wymagają ustawiania ich na odpowiednio wytrzymałych blatach. Szlifowanie próbek może odbywać się przy użyciu diamentowych dysków ściernych lub odpowiedniego rodzaju papieru bądź sukna. Proces szlifowania zachodzi na mokro – w trakcie jego trwania szlifierka pobiera wodę, która ma za zadanie chłodzić próbkę i narzędzie szlifujące. W przeciwnym wypadku wzrost temperatury może doprowadzić do uszkodzenia zgładu.

Podziel się