Materiał Partnera zym jest operat szacunkowy, który wykonuje Rzeczoznawca Majątkowy Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami Krzysztof Jasiński?

zym jest operat szacunkowy, który wykonuje Rzeczoznawca Majątkowy Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami Krzysztof Jasiński?

Operat szacunkowy jest bardzo ważnym dokumentem. Rzeczoznawca Majątkowy Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami Krzysztof Jasiński, który ma uprawnienia państwowe, sporządza go na życzenie sprzedawcy lub nabywcy nieruchomości, albo też banku, sądu czy urzędu skarbowego. Dokument ma określoną ważność. Po tym okresie możemy się nim posługiwać, ale tylko po potwierdzeniu aktualności wyceny.

Co to jest operat szacunkowy i komu jest potrzebny – Rzeczoznawca Majątkowy Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami Krzysztof Jasiński?


Operat szacunkowy, czyli wycena nieruchomości, sporządzany jest na piśmie. Dokument przygotowuje Rzeczoznawca Majątkowy Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami Krzysztof Jasiński, który ma uprawnienia do prowadzenia tego rodzaju działalności. Stanowi dowód w sprawach urzędowych oraz sądowych. Wystawiany jest również w przypadku kupna lub sprzedaży gruntu, obiektów handlowych, przemysłowych i rekreacyjnych, biurowców, zabytków, kamienic, domów jednorodzinnych, mieszkań. Pisemne opracowanie składa się z części ogólnej (data, nieruchomość, cel i zakres dokonanej wyceny, źródło pozyskanych informacji o przedmiocie) i szczegółowej (opis nieruchomości, informacje o lokalnym rynku, dokładne obliczenia, wycena). Rzeczoznawca majątkowy musi sporządzić dokument zgodnie z prawdą oraz z przepisami.

Ile ważny jest operat szacunkowy?

Zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami, operat szacunkowy ważny jest 12 miesięcy. Jeśli w tym czasie nie zdecydujemy się go wykorzystać z różnych powodów, Rzeczoznawca Majątkowy Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami Krzysztof Jasiński musi zaktualizować, ale jest to możliwe jedynie, gdy stan i wartość nieruchomości, nie uległy zmianie. Ekspert umieszcza klauzulę w dokumencie i dołącza analizę, przedłużając ważność o kolejny rok kalendarzowy. Dlatego, występujmy o operat wówczas, gdy faktycznie jest potrzebny.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas