Materiał Partnera Kupno własnego m – rynek pierwotny czy wtórny?

Kupno własnego m – rynek pierwotny czy wtórny?

Kupno własnego mieszkania to bardzo poważna decyzja. W takiej sytuacji koniecznie trzeba uwzględnić szereg kwestii. Zasadniczą częścią jest wybór tego, czy mieszkanie ma pochodzić z drugiej ręki, czy wprost od dewelopera. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Każda opcja ma swoje dobre i słabe strony. Jakie mieszkanie kupić, z rynku pierwotnego, czy wtórnego?

Ostateczna wartość nieruchomości

Ważną kwestią wpływającą na decyzję o nabyciu mieszkania jest po prostu ostateczny koszt, jaki musimy ponieść w związku z nabyciem nieruchomości. Punktem wyjścia jest cena. Jednakże ważne są także inne elementy. W niektórych przypadkach trzeba liczyć się z koniecznością wydatkowania środków na przeprowadzenie remontu, czy wyposażenia wnętrza. Zakup domu czy mieszkania wiąże się z poniesieniem także dodatkowych kosztów transakcji. Nie bez znaczenia są comiesięczne opłaty, jakie musimy ponieść w związku z użytkowaniem lokalu.

Kupno mieszkania z rynku wtórnego obliguje nas na przykład do zapłaty podatku PCC (2%). Natomiast nieruchomość od dewelopera wymaga posiadania dużej kwoty na wykończenie, wyposażenie i urządzenie. Jeżeli chodzi o kwestię utrzymania to mieszkanie w starszym budownictwie, może być droższe, jeżeli chodzi o te opłaty. Przykładem jest, chociażby fundusz remontowy przeznaczony na utrzymanie starszych obiektów w dobrym stanie. Dlatego też w tym przypadku wysokość opłaty może być dość znacząca. Nowe budynki są najczęściej znacznie lepiej ocieplone, dlatego też składki na fundusz remontowy są niższe. Decyzja będzie tym łatwiejsza, gdy zdecydujemy się na wsparcie dobrego biura, takiego jak Lichman Nieruchomości z Łodzi.

Ważna jest lokalizacja nieruchomości

Bardzo duże znaczenie ma także lokalizacja. Jednakże im korzystniejsza tym cena mieszkania jest wyższa. Najczęściej wybieranym przez deweloperów miejscem inwestycji są działki znacznie oddalone od centrum, bardzo często tereny podmiejskie. Dlatego też dobrze położone mieszkanie pochodzące z rynku pierwotnego to rzadka sytuacja, a gdy już się trafi, cena niejednokrotnie przewyższa podobne mieszkania o znacznie gorszym umiejscowieniu. Podkreślić należy zatem, że nowe nieruchomości powstają najczęściej na osiedlach charakteryzujących się ograniczoną infrastrukturą. Lokale nabywane na rynku pierwotnym cieszą się natomiast lokalizacją, w której pobliżu możemy znaleźć dużo punktów handlowych, przedszkoli, sal sportowych, kin. Korzyścią jest także to, że niegdyś bloki budowane były w znacznym oddaleniu od siebie, aby sąsiedzi nie mogli zaglądać sobie w okna. Teraz jest zupełnie inne podejście. Przedsiębiorcy starają się zagospodarować każdą przestrzeń.

Podziel się