Materiał Partnera Kiedy potrzebna jest wycena nieruchomość?

Kiedy potrzebna jest wycena nieruchomość?

Na co dzień nikt nie zastanawia się nad wyceną nieruchomości, którą posiada. Zazwyczaj mamy w głowie szacunkową jej wartość, jednak często odbiega ona od faktycznego stanu rzeczy. Zdarzają się jednak sytuacje, które wymagają od nas konkretnych i rzetelnych danych. W jakich sytuacjach zatem możemy spotkać się z koniecznością przedstawienia dokładnej wyceny mieszkania od rzeczoznawcy?

Sprzedaż nieruchomości

Dokładną wyceną mieszkania lub innej posiadłości najczęściej zaczynamy się interesować w momencie, gdy myślimy o jej sprzedaży. Jest to najpopularniejszy cel wizyt u rzeczoznawców majątkowych. Bez dokładnych wyliczeń możemy mieć ogromną trudność ze znalezieniem kupca, jeśli nieświadomie zawyżamy znacznie rynkową wartość nieruchomości. Istnieje również ryzyko niedoszacowania jej ceny, wtedy z kolei łatwo o straty. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o podział majątku. Aby każda strona została sprawiedliwie potraktowana, konieczne jest poznanie dokładnej wartości nieruchomości. Najczęściej rzeczoznawcy majątkowi wyliczają ją na podstawie badań rynku w danej lokalizacji oraz wizje lokalne.

Kredyty hipoteczne

Szacowanie wartości nieruchomości będzie nam potrzebne również, aby uzyskać kredyt hipoteczny. Banki są bardzo restrykcyjne w tych kwestiach i nie wystarczą im pobieżne wyliczenia. Nie ma w tym nic dziwnego, przecież zobowiązują się do pożyczenia nam ogromnej sumy pieniędzy, muszą zatem mieć solidne zabezpieczenie. Taka wycena mieszkania lub nieruchomości może być przeprowadzona wewnętrznie przez pracownika banku, lub zewnętrznie przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego. Decyzja pozostaje po naszej stronie.

Odszkodowania

Wycena nieruchomości przyda nam się również, jeśli będziemy chcieli ubezpieczyć nasze mieszkanie lub dom na wypadek nieszczęśliwego wypadku. Jest to niezmiernie ważne, by uzyskać dokładne wyliczenia, gdyż w razie tragedii, tylko wtedy otrzymamy adekwatne odszkodowanie. “Jeśli chodzi o szacowanie wartości nieruchomości w celu kupna polisy, odbywa się to zazwyczaj w obecności przedstawiciela zakładu ubezpieczeń. Warto zaznaczyć, że w tych wyliczenia należy również uwzględnić sprzęt RTV, AGD, meble oraz inne cenne przedmioty. Dopiero na podstawie tych danych ustalana jest wysokość składki.” - mówi rzeczoznawca nieruchomości z firmy Goodwill.
Reasumując, dokładna wycena nieruchomości jest przydatna w wielu sytuacjach. Najczęstszym powodem wizyt u rzeczoznawców jest chęć sprzedaży mieszkania lub domu. Jednak to nie koniec. Te dane będą nam również potrzebne, gdy ubiegamy się o kredyt hipoteczny lub chcemy ubezpieczyć posiadłość. W grę wchodzą duże pieniądze, zatem warto udać się do zaufanego rzeczoznawcy, aby mieć pewność, że wyliczenia będą zrobione w rzetelny sposób.

Podziel się