Materiał Partnera Od czego zależy profesjonalna wycena nieruchomości?

Od czego zależy profesjonalna wycena nieruchomości?

Sprzedaż domu czy mieszkania to nie lada inwestycja. Często jednak ciężko ją oszacować samemu. Nie wiemy jak wycenić naszą nieruchomość, jakimi kryteriami się kierować. Podobnie jest w drugą stronę, jeśli chcemy wykupić dom, lub mieszkanie, ale nie mamy pewności, że podana cena jest dostosowana do stanu aktualnego nieruchomości. W takim wypadu warto skorzystać z pomocy specjalistów biura nieruchomości.

Od czego zależy cena domu?

Na wycenę domu lub mieszkania wpływa bardzo dużo różnorodnych czynników. Bardzo ważne jest oczywiście lokalizacja budynku, ukształtowanie terenu wokół niego, dojazd do domu, działka i jej uzbrojenie, czy plan zagospodarowania przestrzennego.  Znaczenie ma także wiek budynku, rodzaj materiałów, z których został zbudowany, a także wszystkie dotychczas wykonane remonty w domu, zamontowane instalacje czy inne różnorodne udogodnienia. Co ważne, wycena nieruchomości nie odbywa się potocznie mówiąc „na oko”, wedle upodobania klienta czy rzeczoznawcy, ale musi być poświadczona odpowiednim dokumentem urzędowym, który rzeczywiście potwierdza wykonanie rzetelnej wyceny. Takim dokumentem jest operat szacunkowy, w którym jasno należy określić cel wyceny. Cele mogą być bardzo różne – przykładowo – w celu podziału majątku, zabezpieczenia nieruchomości, dla kupna lub sprzedaży, na potrzebę odszkodowania, na potrzeby postępowania spadkowego, lub innych działań.

Dokument potwierdzający rzetelną wycenę

Operat szacunkowy poza celem, zawiera także rodzaj szacowanej nieruchomości. Można wyceniać nieruchomości gruntowe, które są niezabudowane typu działki budowlane; oraz zabudowane (jak dom, czy kamienica). Przedmiotem wyceny może być również nieruchomość rolna lub leśna, oraz nieruchomości lokalowe typu mieszkanie własnościowe, spółdzielcze, czy lokal. Każdy rodzaj nieruchomości jest sprawdzany i wyceniany z innej perspektywy, zgodnie z obowiązującymi zasadami adekwatnymi do nieruchomości. Rzeczoznawca majątkowy we wspomnianym już dokumencie – operacie – koniecznie musi zawrzeć dane dotyczące wybranej techniki i metody szacowania wartości, a także analizę aktualnej sytuacji na rynku dotyczącej nieruchomości. Nie obejdzie się bez konkretnych obliczeń. Dodatkowo, dokument musi zawierać datę wykonanej wyceny. Skoro istotnych jest tak wiele czynników, to warto zdecydować się na kompetentnych specjalistów z biura nieruchomości Domex Nieruchomości Wycena i Pośrednictwo Tomczak Kamila.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas