Materiał Partnera Czym się różni dom dwulokalowy od bliźniaka?

Czym się różni dom dwulokalowy od bliźniaka?

Zakup domu dwurodzinnego to bardzo praktyczne rozwiązanie, na które często decydują się Polacy. Z tego też względu na nowoczesnych osiedlach podmiejskich spotkać możemy coraz więcej obiektów, które zamieszkiwane są jednocześnie przez dwie rodziny. Mowa oczywiście o domach jednorodzinnych dwulokalowych. Czym różnią się one od klasycznych bliźniaków?

Dom bliźniaczy a dom jednorodzinny dwulokalowy - jaka jest różnica?

Na pierwszy rzut oka segmenty domu w zabudowie bliźniaczej oraz budynku mieszkalnego dwurodzinnego mogą wyglądać niemalże identycznie. Różnica między tymi obiektami jest jednak znacząca i polega na grubości i sposobie łączenia ścian szczytowych. Bliźniaki to tak naprawdę dwa niezależne, przylegające do siebie domy, które łączy podwójna ściana. W domach jednorodzinnych dwulokalowych występuje zaś wspólna i pojedyncza ściana. Każdy z lokali posiada odrębną księgę wieczystą, jednak działka, na której usytuowany jest dom, współdzielona jest przez właścicieli owych nieruchomości. Lokalem można rozporządzać wedle własnej woli –   można go wynająć, obciążyć hipoteką czy też sprzedać. Nie trzeba przy tym zgody drugiego użytkownika budynku.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup domu dwulokalowego?

Zakup budynku dwulokalowego to doskonałe rozwiązanie dla osób, które zawsze marzyły o domu z ogródkiem, jednak nie mają wystarczającego budżetu na budowę obiektu jednorodzinnego. Jak podkreśla specjalista z firmy MilHome – inwestycja tego rodzaju niesie za sobą spore oszczędności. Zdarza się też tak, że inwestor kupuje cały dom jednorodzinny dwulokalowy, a następnie wynajmuje drugi lokal, co przynosi długoterminowy zysk bądź stanowi znaczne odciążenie przy spłacie nieruchomości kupionej na kredyt hipoteczny.

Osoby, które mieszkają w tego typu budynkach, wśród zalet wymieniają także większe poczucie bezpieczeństwa. Bliskie sąsiedztwo sprawia, że mniej stresujemy się potencjalnym włamaniem, kradzieżą czy dewastacją budynku podczas naszej nieobecności. W kryzysowych sytuacjach zawsze też można liczyć na sąsiedzką pomoc. Warto podkreślić, że sąsiadów możemy wybrać sobie sami, jeśli tylko wspólnie z innym inwestorem zdecydujemy się na zakup jednego budynku. To rozwiązanie często preferowane przez rodziny czy też pary bliskich przyjaciół.

Koszty remontu elewacji budynku czy też jej modernizacji zawsze można rozłożyć między dwóch użytkowników budynku. Rodzi to kolejne oszczędności, na które nie moglibyśmy sobie pozwolić mieszkając w wolnostojącym domu jednorodzinnym. Opłaty związane z eksploatacją pojedynczego lokalu również są mniejsze niż w przypadku użytkowania całego budynku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas