Materiał Partnera Co warto wiedzieć przed kupnem mieszkania od dewelopera

Co warto wiedzieć przed kupnem mieszkania od dewelopera

Posiadanie nieruchomości jest jedną z najważniejszych inwestycji w naszym życiu oraz jedną z najkorzystniejszych. Zakup mieszkania czy domu od dewelopera to dla nas najwygodniejsze rozwiązanie, ponieważ zdejmuje z nas odpowiedzialność za realizację całego przedsięwzięcia, ale pozostawia możliwość dopasowania lokalu do naszych preferencji. Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na ten krok?

Rynek pierwotny i wtórny

Nieruchomości każdego rodzaju, w tym budynki mieszkalne, mają to do siebie, że są długowieczne. Budowane zgodnie z normami prawa budowlanego cechują się trwałością, która umożliwia przekazywanie ich kolejnym pokoleniom, co z resztą często ma miejsce. Istnieje też możliwość wystawienia ich na sprzedaż na tak zwanym rynku wtórnym. Dla nabywcy jest to korzystne z uwagi na czas nabycia nieruchomości. Stajemy się jej właścicielami już w momencie podpisania umowy, a do tego mamy również pewność, że mieszkanie w bloku czy dom jednorodzinny rzeczywiście istnieje.

Przeciwieństwem jest sprzedaż mieszkań przez dewelopera, która funkcjonuje na gruncie rynku pierwotnego. Tu mamy do czynienia z nowymi lokalami, na których budowę musimy czekać. Deweloper taki jak Przedsiębiorstwo Inwestycyjno-Budowlane BTM sp. z o.o. w swojej ofercie inwestycji Aurinia Biedrusko przedstawia jedynie rzuty układu budynku oraz jego wizualizację. Zalety tego rozwiązania obejmują przede wszystkim naszą wygodę – nie musimy martwić się zameldowanymi poprzednimi lokatorami czy przeprowadzeniem remontu przed wprowadzeniem się do mieszkania.

Deweloper i umowa deweloperska

To, czy realizacja inwestycji przebiegnie terminowo oraz zgodnie z ustaleniami, zależy przede wszystkim od rzetelności dewelopera. Wśród kwestii, na które należy zwrócić uwagę, znajduje się dotychczasowa działalność dewelopera. Warto sprawdzić jego zakończone realizacje i opinie o nich oraz referencje, które powinny być zamieszczone na stronie internetowej.

Przed podpisaniem umowy deweloperskiej otrzymamy prospekt informacyjny, w którym znajdziemy szczegóły dotyczące inwestycji – czy deweloper uzyskał pozwolenia na jej realizację, w jaki sposób będzie ona finansowana, jak zagospodarowany będzie teren wokół budynku i tak dalej. Na tym etapie możemy i powinniśmy zadawać pytania o liczbę etapów, na jakie podzielona będzie inwestycja budowlana, o to, czy planowana jest zmiana sposobu jej finansowania, a także jaki standard wykończenia jest przewidywany. W zakresie tego ostatniego deweloper może nam zaoferować stan deweloperski lub przeprowadzenie prac wykończeniowych „pod klucz”. Umowa deweloperska to dokument, który stanowi podstawę do wybudowania i przeniesienia własności mieszkania. Przed jej podpisaniem zapytajmy o:

  • wysokość przewidywanego czynszu i kosztów użytkowania;
  • ostateczną cenę lokalu i przynależności;
  • to, czy deweloper jest właścicielem działki, czy użytkownikiem wieczystym;
  • to, czy nieruchomość jest obciążona hipoteką;
  • to, czy do umowy dołożona jest promesa (jeśli inwestycja jest kredytowana w banku).

Zwróćmy też uwagę na klauzule w umowie deweloperskiej dotyczące usunięcia uchybień technicznych w mieszkaniu. Warunki odpowiedzialności dewelopera muszą być jasno określone, a co ważne, dla nas zrozumiałe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas