Materiał Partnera Czym się kierować przy wyborze rzeczoznawcy nieruchomości?

Czym się kierować przy wyborze rzeczoznawcy nieruchomości?

Kobieta czy mężczyzna? Blondynka, a może brunetka? Wysoki czy niski? Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy wybrać wysoką blondynkę, a może niskiego bruneta na rzeczoznawcę nieruchomości, to wiedz, że cechy fizyczne nie mają żadnego znaczenia! Czym zatem się kierować przy jego wyborze? Na pewno warto zwrócić uwagę na kwalifikacje oraz profesjonalne podejście takiej osoby. Co jeszcze jest ważne?

Kim jest rzeczoznawca nieruchomości?

Zacznijmy od początku. Zdecydowałeś się sprzedać dom, chcesz kupić jakąś nieruchomość, potrzebujesz profesjonalnej wyceny do ubezpieczenia lub przyznania odszkodowania? W takim razie skorzystanie z usług rzeczoznawcy nieruchomości jest niezbędne. Jest to ekspert, który może wykonywać swój zawód dzięki odpowiednim uprawnieniom. Potwierdzeniem jego kwalifikacji jest uzyskana legitymacja (zawiera zdjęcie wraz z aktualnymi danymi osobowymi), przyznawana przez Ministra Budownictwa lub Infrastruktury. Dokument może być także wydany przez Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa.

Profesjonalizm

Wiesz już, że rzeczoznawca ma odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zawodu. Czas zatem dowiedzieć się, czy jest on profesjonalistą w swoim fachu. Sprawdź, czy jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Pomyłki w przeprowadzeniu transakcji mogą zdarzyć się każdemu. Jednak owe ubezpieczenie będzie dla Ciebie gwarancją, że nawet w momencie popełnienia błędu przez rzeczoznawcę, otrzymasz stosowne odszkodowanie. Kolejną ważną kwestią jest zwrócenie uwagi na sposób pracy eksperta. Mianowicie czy jest osobą dociekliwą, skrupulatną, punktualną, a także w odpowiedni sposób przygotowuje się do rozmowy z Tobą (zna dokładne informacje na temat konkretnej nieruchomości). Na podstawie tych kryteriów z pewnością wybierzesz osobę godną zaufania, z którą warto nawiązać współpracę.

Opinia znajomych

Warto popytać wśród najbliższych, czy w ostatnim czasie ktoś z nich korzystał z usług eksperta przy fachowym sporządzaniu wyceny. Będzie to dla Ciebie gwarancją, że polecona osoba jest profesjonalistą w swoim zawodzie. Jeśli nie opinie znajomych, to warto zapytać o obiektywne zdanie innych klientów rzeczoznawcy. Możesz je znaleźć na stronach internetowych poświęconych tej branży. Biorąc pod uwagę opinie innych, kieruj się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Dzięki temu będziesz mógł zweryfikować, czy warto zdecydować się na usługi wybranego przez Ciebie rzeczoznawcy. Specjalista z Biura Wyceny Nieruchomości, którego właścicielką jest Danuta Golnik, przekonuje, że: w trakcie wyboru rzeczoznawcy, warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie oraz zakres prowadzonej przez niego działalności.

Podziel się