Materiał Partnera Chcesz kupić dom na kredyt? Potrzebna będzie wycena nieruchomości!

Chcesz kupić dom na kredyt? Potrzebna będzie wycena nieruchomości!

Większość osób kupuje nieruchomości dzięki kredytom hipotecznym. Żeby otrzymać taki kredyt konieczne jest spełnienie kilku ważnych warunków. Kluczowa jest też profesjonalna wycena nieruchomości. Przygotowaniem takiej wyceny powinien się zająć doświadczony rzeczoznawca. Niektóre banki same zlecają taką wycenę, jednak często to osoba ubiegająca się o kredyt musi zadbać o dostarczenie takiej wyceny.

Analiza zdolności kredytowej

Kredyt hipoteczny to duże obciążenie finansowe, które będzie nam towarzyszyć przez bardzo długi czas. Dlatego, zanim bank udzieli nam takiego kredytu, musi sprawdzić, czy na pewno będzie nas stać na spłatę tego zobowiązania.

Pierwszym etapem analizy wniosku o kredyt hipoteczny, jest sprawdzenie zdolności kredytowej klienta. Ma na to wpływ wiele czynników – między innymi inne zadłużenia.

Drugi etap, to analiza nieruchomości. Zaczyna się on od oceny stanu prawnego nieruchomości, którą ma obejmować kredyt hipoteczny. Kolejnym krokiem jest wycena nieruchomości czyli ocena operatu szacunkowego wykonana przez rzeczoznawcę. Niektóre banki same zajmują się wyceną, jednak równie często to osoba ubiegająca się o kredyt musi znaleźć rzeczoznawcę i zamówić u niego wycenę nieruchomości, której ma dotyczyć kredyt hipoteczny.Kto dokonuje wyceny nieruchomości?

Wyceny nieruchomości może dokonać tylko rzeczoznawca posiadający wszystkie niezbędne uprawnienia. Dodatkowo, taki rzeczoznawca musi znajdować się na liście specjalistów akceptowanych przez bank, w którym ubiegamy się o kredyt hipoteczny. Doświadczonych rzeczoznawców, zajmujących się wyceną nieruchomości znajdziemy w biurze wycen majątkowych Rzeczoznawca.

Jeśli to my mamy zdobyć wycenę, to musimy liczyć się także z pokryciem jej kosztów. W przypadku mieszkań koszt wykonania wyceny nieruchomości wynosi od 350 do 700 zł. Wycena domów jest droższa – od około 800 do 1200 zł. Wpływ na koszt wyceny ma nie tylko rodzaj, ale także lokalizacja nieruchomości.

Wykonanie wyceny nieruchomości we własnym zakresie często pozwala skrócić okres oczekiwania na decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego. Pamiętajmy jednak, że nie każdy bank honoruje wykonane zewnętrznie operaty rachunkowe. Warto najpierw się zorientować, jak jest w przypadku banku, w którym chcemy ubiegać się o kredyt na dom.

Poza ubieganiem się o kredyt hipoteczny, wycena wykonana przez rzeczoznawcę przyda nam się też do oszacowania wysokości podatku od nieruchomości. Dodatkowo, dzięki takiej profesjonalnej wycenie, będziemy wiedzieć, czy kupujemy nieruchomość za jej rzeczywistą wartość. 

Podziel się