Artykuł sponsorowany Czy lokal użytkowy może znajdować się w budynku mieszkalnym?

Czy lokal użytkowy może znajdować się w budynku mieszkalnym?

Budynek mieszkalny, poza swoją pierwotną rolą, może również służyć działalności gospodarczej. Zdarza się, że dom jednorodzinny zostaje wynajęty w całości lub części i staje się lokalem użytkowym.  Należy jednak zwrócić uwagę na pewne warunki, wynikające z prawa budowlanego oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, które powinny być spełnione. Poznaj obowiązujące tu zasady!

Lokal usługowy w domu jednorodzinnym

Dom jednorodzinny lub wielorodzinny to budynek wolnostojący albo znajdujący się w zabudowie szeregowej, bliźniaczej lub grupowej. Jego zasadniczym celem funkcjonowania jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych. Zdarza się jednak, że prowadzona jest w nim działalność gospodarcza, np. usługowa.

Trzeba zwrócić uwagę, że rodzaje usług, jakie można świadczyć w takich warunkach, są ściśle określone przepisami prawa. W przypadku, gdy w planie zagospodarowania przestrzennego bądź decyzji o warunkach zabudowy nie zawarto obostrzeń w tej materii, można samodzielnie zdecydować, jakie usługi będą świadczone w wybranym lokalu.

Lokal użytkowy może powstać wraz ze wznoszonym domem, ale też można go wydzielić z czasem w budynku, który już funkcjonuje. Zdarza się, że to drugie rozwiązanie wiąże się z koniecznością przebudowy obiektu, co wymaga odpowiedniego projektu i dopełnienia pewnych formalności. Jeżeli dany budynek spełnia wszystkie kryteria, wynikające z obowiązującego prawa, zmianę sposoby użytkowania lokalu wystarczy zgłosić w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta.

Najważniejsze ograniczenia i wymagania

Jak wskazują specjaliści z firmy Sempre Nieruchomości, w zakresie świadczonych usług w miejscu zamieszkania istnieją konkretne ograniczenia. W planie zagospodarowania przestrzennego można znaleźć zapis, który wskazuje na konieczność prowadzenia tylko takiej działalności, która jest nieuciążliwa. Uciążliwy może być w tym przypadku hałas, który przeszkadza sąsiadom. W przypadku udowodnienia łamania prawa w tej kwestii może dojść do zawieszenia lub zamknięcia działalności gospodarczej.

Lokal użytkowy w budynku mieszkalnym musi ponadto spełniać konkretne warunki oraz kryteria o charakterze techniczno-budowlanym. Są to m.in.:

  • utwardzone dojście do wejścia do lokalu,

  • umożliwienie dostępu do lokalu osobom niepełnosprawnym,

  • odpowiednia szerokość stopni i oznaczenie ich krawędzi,

  • wyposażenie lokalu w instalacje, m.in. telekomunikacyjną, telewizji przemysłowej, sygnalizacji, alarmową,

  • odpowiednia wysokość i szerokość drzwi.

Lokal użytkowy musi znajdować się w budynku, który spełnia wszystkie normy techniczne i został wzniesiony z aktualną wiedzą techniczną.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas