Artykuł sponsorowany Zarządzanie nieruchomościami – administracja budynków mieszkalnych i komercyjnych

Zarządzanie nieruchomościami – administracja budynków mieszkalnych i komercyjnych

Deweloperzy oraz właściciele wspólnot mieszkaniowych, coraz częściej korzystają z pomocy profesjonalnych firm zajmujących się opieką nad nieruchomościami. Usługa administrowania wspólnotami mieszkaniowymi skierowana jest zarówno do nieruchomości mieszkaniowych, jak i komercyjnych. Wsparcie ze strony firmy zewnętrznej okazuje się dobrym rozwiązaniem, ponieważ odciąża właściciela od sprawowania opieki nad daną nieruchomością. Sprawdź, jak wybrać firmę do zarządzania nieruchomościami.

Na czym polega administrowanie wspólnotami mieszkaniowymi?

Dynamicznie rozrastające się osiedla mieszkaniowe dużych miast, co roku oddają w ręce profesjonalnych firm obowiązek sprawowania opieki nad nieruchomościami. Usługa zarządzania i administrowania cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ pozwala na zachowanie stabilności w prowadzeniu spraw bankowo-księgowych, obsługi technicznej czy administracyjnej. Do najważniejszych zadań firmy zarządzającej można zaliczyć:

  • Prowadzenie i aktualizacja wykazu lokali, właścicieli lokali i najemców oraz przypadających im udziałów w nieruchomości wspólnej.
  • Dopełnienie czynności w sprawie nadania Wspólnocie numeru NIP i REGON.
  • Prowadzenie indywidualnych kont rozliczeń finansowych dla wpłat na zaliczkę na pokrycie kosztów utrzymania części wspólnej budynku.
  • Reprezentacja Wspólnoty wobec organów administracji państwowej i samorządowej.
  • Kontrola nad usuwaniem awarii i ich skutków.
  • Prowadzenie dokumentacji technicznej nieruchomości, w tym książki obiektu budowlanego.
  • Przygotowywanie planów remontowych.
  • Nadzór nad pracą firm wykonujących remonty i modernizacje oraz odbiór tych prac.

Wymienione wyżej obowiązki to tylko część tego, do czego zobligowana jest wynajęta na potrzeby dewelopera lub właściciela nieruchomości firma zarządzająca.

Jak wybrać firmę do zarządzania wspólnotą mieszkaniową?

Gigantyczny rozwój rynku deweloperskiego sprawia, że wybór zarządcy do opieki nad nieruchomością jest ułatwiony, ponieważ istnieje więcej niż dotychczas firm, które zajmują opisanymi usługami. Jak podkreśla specjalista z Dominium Zarządzanie i administrowanie nieruchomościami:

 dobry zarządca powinien mieć spore doświadczenie, które przydaje się w sytuacjach kryzysowych. Zajmowanie się wspólnotą wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji. 

Wybór ten powinien zostać dobrze przemyślany, ponieważ to zarządca w trakcie sytuacji kryzysowej będzie pociągnięty do odpowiedzialności i odpowie prawnie za administrowanie całą nieruchomością. Jeżeli zależy Ci na zachowaniu komfortu i bezpieczeństwa swojej działalności, wybierz firmę, która podnosi standardy i wartości na rynku nieruchomości od lat.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas