Artykuł sponsorowany Czy warto korzystać z doradztwa prawnego, delegując pracowników za granicę?

Czy warto korzystać z doradztwa prawnego, delegując pracowników za granicę?

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z koniecznością sporządzania odpowiedniej dokumentacji i rozliczeń podatkowych. W przypadku delegowania pracowników za granicę, sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana. Jeśli chcesz prawidłowo rozwinąć swój biznes, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej kancelarii, która pomoże w załatwianiu niezbędnych formalności.

Delegowanie pracowników – o czym pamiętać?

Odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, delegowanie pracowników do innych państw członkowskich, na przykład Niemiec, Francji lub Belgii, stało się o wiele łatwiejsze. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba prowadzić skomplikowanej i nie zawsze klarownej dla przedsiębiorcy dokumentacji związanej z delegacją transgraniczną. W krajach UE ponad milion pracowników to osoby delegowane, z czego aż ¼ stanowią Polacy. Wysyłając pracownika za granicę trzeba pamiętać również o tym, aby odpowiednio go do tego przygotować. Powinien on znać język i być świadomym swoich praw.

Decydując się na delegowanie pracowników za granicę, musisz pamiętać o tym, aby:

  • wybrać najlepszą formę prawną;
  • sporządzić umowę korzystną dla obu stron;
  • prawidłowo zorganizować proces rekrutacji na dane stanowisko, a także ewentualnego szkolenia;
  • opracować niezbędną dokumentację do realizacji projektu;
  • zapewnić pracownikowi zgodne z prawem ubezpieczenie;
  • odprowadzać stosowne podatki;
  • rozstrzygnąć kwestie mieszkania i wyżywienia pracownika.


Na czym polega wsparcie biznesowe?

Biurokracja sprawia, że bardzo łatwo w całym tym procesie się pogubić, dlatego korzystanie z doradztwa prawnego jest najkorzystniejszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z delegowaniem pracowników. Firmą zajmującą się obsługą tego typu działalności jest między innymi Kancelaria RK, która organizuje pisemne i ustne konsultacje dla firm delegujących. Przydatną usługą może okazać się również rozwiązywanie sporów z ZUS i pracownikami, audyt w zakresie delegowania oraz stała obsługa w tymże zakresie.

W przypadku formalności względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego ważne jest przede wszystkim terminowe składanie prawidłowo sporządzonych i kompletnych dokumentów oraz uiszczanie wszystkich opłat. Nawet kilka dni zwłoki w niektórych przypadkach może skutkować nałożeniem wysokich kar. Kompleksowe wsparcie biznesowe to przede wszystkim odciążenie właściciela działalności oraz budowanie jego świadomości w zakresie profesjonalnego i zgodnego z prawem delegowania pracowników do krajów Unii Europejskiej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas