Artykuł sponsorowany Z czego składa się sprzęgło, jak działa i jakie usterki mogą w nim wystąpić?

Z czego składa się sprzęgło, jak działa i jakie usterki mogą w nim wystąpić?

Sprzęgło jest jednym z elementów układu napędowego samochodów, motocykli oraz innych pojazdów mechanicznych posiadających biegi. Jego prawidłowe działanie jest również kluczowe, dlatego właśnie warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Przedstawiamy nie tylko budowę oraz zasady działania sprzęgła, ale również i typowe usterki jakie mogą nam się przytrafić w związku z tym elementem.

Czym jest sprzęgło?

Sprzęgło samochodowe nazywane również bardzo często cierniowym jest jednym z elementów układu napędowego, którego zadaniem jest wytworzenie momentu obrotowego pomiędzy skrzynią biegów oraz silnikiem. Proces ten polega oczywiście na dociśnięciu tarczy sprzęgła, która znajduje się pomiędzy kołem zamachowym i tarczą dociskową.

Z czego zbudowane jest sprzęgło?

Sprzęgło jest to konstrukcja oparta na kilku podzespołach takich jak:

  • Koło zamachowe - Jest to element, który przytwierdzony jest do wału korbowego silnika.

  • Tarcza sprzęgła - Głównym zadaniem tego elementu sprzęgła jest przeniesienie momentu obrotowego pomiędzy silnikiem i skrzynią biegów, a możliwe jest to dzięki tak zwanemu dociskowi i współpracy z kołem zamachowym.

  • Łożysko wyciskowe lub wysprzęglik - Ten element odpowiada za dociśnięcie sprężyny talerzowej w momencie wciskania przez nas pedału sprzęgła co spowoduje przerwę w przenoszeniu napędu z silnika na skrzynię biegów.

  • Sprężyna talerzowa - Jest jednym z elementów docisku, który działa wraz z tarczą sprzęgła.

  • Sprężyna tarczy - Jest to komponent, którego zadaniem jest zmniejszenie drgań układu korbowego w trakcie poruszania się samochodu.

Jak dzielimy sprzęgła?

Sprzęgła w zasadzie dzielone są na dwa sposoby. Pierwszy z nich związany jest bezpośrednio z jego budową i mamy tutaj takie sprzęgła jak wielotarczowe, stożkowe oraz płaskie. Drugi podział obejmuje rodzaj środowiska, w jakim pracuje i są tutaj tak zwane sprzęgła suche, które pracują bez konieczności kąpieli olejowej oraz sprzęgła mokre, które z kolei owej kąpieli wymagają (ten rodzaj sprzęgła znajdziemy między innymi w motocyklach).

Jakie usterki mogą wystąpić w przypadku sprzęgła?

Wśród standardowych usterek związanych ze sprzęgłem możemy wymienić między innymi:

  • Ślizganie sprzęgła.

  • Głośna praca sprzęgła

  • Problemy ze zmianą biegów

  • Szarpanie podczas próby ruszania

  • Charakterystyczne zgrzytanie przy zmianie biegów.

Wszystkie te usterki spowodowane mogą być przez różne pojedyncze elementy sprzęgła, których zużycie lub uszkodzenie może skutecznie uniemożliwić nam jazdę samochodem. Naprawą, regeneracją i wymianą wszystkich elementów sprzęgła zająć się dla nas mogą niezwykle doświadczeni pracownicy firmy Reges.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas