Materiał Partnera Regeneracja turbosprężarki – na czym polega, w jakiej technologii jest wykonywana?

Regeneracja turbosprężarki – na czym polega, w jakiej technologii jest wykonywana?

Turbosprężarka to serce układu turbodoładowania, który najczęściej można spotkać w nowszych wersjach samochodowych. Podzespół ten służy zaś do doładowania silnika spalinowego, dzięki zjawisku wykorzystania spalin w obiegu zamkniętym. To zaś pozwala zwiększyć sprawność auta, dzięki wtłoczeniu dodatkowego powietrza do komory spalania. Niestety, jak każdy komponent motoryzacyjny, również i turbosprężarka może ulec utracie swojej pełnej funkcjonalności. Dowiedz się zatem, na czym polega zatem jej naprawa.

Naprawa turbosprężarki

Turbosprężarki stosowane są do uzyskiwania wzrostu sprawności silnika, poprzez wykorzystanie energii gazów wydechowych; do zmniejszania obrotów maksymalnego momentu obrotowego; do lepszego opłukiwania cylindra ze spalin; a także do zwiększenia wysokości pracy silnika, nawet przy spadku ciśnienie atmosferycznego. Warto zatem zauważyć, jak ważnym komponentem jest to urządzenie, a także jak duże obciążenia musi ono wytrzymywać. Niestety wciąż jest to podzespół w 100% nieidealny oraz nadal technologicznie badany. Wielkie nakłady pracy, powodują bowiem stosunkowo częste uszkodzenia układu turbodoładowania, którego elementem jest właśnie turbosprężarka. Jej usterki, są jednak wielokrotnie proste w eliminowaniu, pod warunkiem, iż dokonywane są przed pogłębieniem się danej nieprawidłowości. Sam proces naprawy, którym określa się również regeneracją, odbywa się w następujących etapach:

  1. Precyzyjny demontaż turbosprężarki.
  2. Czyszczenie mechaniczne i chemiczne wszystkich elementów urządzenia.
  3. Dokładna kontrola jakości komponentów – technika badań metrologicznych w punktach pomiarowych wskazanych przez producenta danej konstrukcji.
  4. Wymiana zużytych części.
  5. Wyważenie wstępne zespołu wirującego (przy prędkościach nieprzekraczających 10 000 obr/min.).
  6. Montaż zespołu wirującego w korpusie wraz z systemem łożyskowania i uszczelnień.
  7. Wyważenie właściwe kompletnego rdzenia turbosprężarki przy prędkościach obrotowych 100 000 – 200 000 obr/min.
  8. Montaż końcowy turbosprężarki i regulacja systemu zmiennej geometrii.

Technologia regeneracji turbosprężarek

Turbosprężarki, są regenerowane przy wykorzystywaniu bardzo zaawansowanej technologii. Mowa przede wszystkim o specjalnych komorach czyszczenia chemicznego, a nawet próżniowego, o modułach diagnostyczno-pomiarowych do pozycjonowania mechanizmu zmiennej geometrii (np. GATETEST-3), o modułach kalibracyjnych do diagnozowania i regulowania elektronicznych regulatorów ciśnienia doładowania, czy też o wyważarkach, wśród, których najbardziej znane i precyzyjne, są te marki SCHENCK. Warto zatem zauważyć, jak zaawansowanym technologicznie procesem, jest regenerowanie turbosprężarki. Przekonać się o tym możesz, współpracując z firmą MAXIMUS z miejscowości Borowina. To tam można naprawić układ doładowania, bądź też sprzedać turbosprężarkę i kupić całkowicie nową! 

Podziel się