Artykuł sponsorowany W jaki sposób działają turbosprężarki?

W jaki sposób działają turbosprężarki?

Turbosprężarka to prosta maszyna wirnikowa, wykorzystywana między innymi w przemyśle motoryzacyjnym. Pozwala na efektywne zwiększenie mocy silnika, przy jednoczesnym zachowaniu niskiej masy pojazdu i stosunkowo małego zużycia paliwa. Konstrukcja turbosprężarki umożliwia podwyższenie ciśnienia powietrza trafiającego do silnika, bazując na energii emitowanych spalin.

Podstawowe zasady działania

Jak to działa? Bardzo prosto. Konstrukcja turbosprężarki składa się z dwóch zasadniczych elementów – turbiny oraz sprężarki, zamocowanych na jednej osi. Gazy wylotowe z silnika są nakierowane na turbinę i napędzają wirnik sprężarki, która może pracować na wyższych obrotach i wtłaczać do cylindra wzmożoną ilość powietrza. Do każdego z cylindrów trafia większa ilość tlenu, wskutek czego w tej samej komorze da się spalić o wiele więcej paliwa. Przekłada się to bezpośrednio na wzrost mocy silnikaobjaśnia ekspert firmy Turbosprężarki Aurelia Białas spod Wrocławia, prowadzącej sprzedaż i serwis turbosprężarek.

Zastosowanie turbosprężarki

Pierwsze turbosprężarki były wdrażane w konstrukcje samochodów sportowych – tak, by mogły uzyskiwać wyższe osiągi przy zachowaniu niskiej masy własnej. Wpływało to oczywiście na walory szybkościowe. Współcześnie, turbosprężarka na trwałe zagościła w silnikach zwykłych pojazdów osobowych. Dlaczego? Przemawiają za tym kwestie ekonomii i ekologii. Silniki z turbosprężarką zużywają znacznie mniej paliwa, co skutkuje obniżką kosztów przeznaczonych na benzynę, a także ograniczoną emisją spalin. Warto wiedzieć, że powyższe spostrzeżenie dotyczy nie tylko silników benzynowych, ale i Diesla.

Eksploatacja turbosprężarek

Podczas działania, turbosprężarka jest narażona na wpływy olbrzymich sił i wysokich temperatur. Prędkość pracy wirnika turbiny dochodzi do 200 tysięcy obrotów na minutę, a spaliny osiągają temperaturę nawet 900°C (w przypadku silników benzynowych). Z tego względu, podzespół musi być zabezpieczony. Priorytetem jest stosowanie odpowiednich środków smarnych. Warto też dbać o regularną wymianę filtra powietrza (aby zassane pyły nie dostały się do turbiny) i kontrolę stanu oleju silnikowego. Przy uruchamianiu silnika należy rozgrzać go na biegu jałowym, aby olej silnikowy dotarł w każde miejsce, łącznie z turbiną. Przy gaszeniu silnika, powinniśmy poczekać aż osiągnie on niskie obroty.

Awaria. Co robić?

Niestety zdarza się, że turbosprężarka ulega awarii. Często wpływają na to błędy eksploatacyjne. Do typowych usterek zaliczamy między innymi niskie ciśnienie bądź wyciek oleju, uszkodzenie łopatek wirnika oraz przegrzanie układu. W takich sytuacjach konieczna okaże się pomoc serwisu turbosprężarek. Specjaliści dobiorą odpowiednią metodę postępowania. Typowym zabiegiem naprawczym jest regeneracja turbosprężarki. Rzadziej dochodzi do wymiany podzespołu. Wtedy musimy liczyć się z wydatkiem rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Lepiej więc dmuchać na zimne i wykryć usterkę, gdy nie jest ona duża.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas