Materiał Partnera Systemy wspomagające kierowcę - czy warto ufać im bezgranicznie?

Systemy wspomagające kierowcę - czy warto ufać im bezgranicznie?

Współcześnie produkowane samochody wręcz naszpikowane są różnego rodzaju układami elektronicznymi, które mają wspomóc kierowcę w komfortowym i łatwym prowadzeniu maszyny. To, co kiedyś było dostępne jedynie w autach z najwyższej półki, dziś stanowi standardowy element wyposażenia de facto wszystkich pojazdów. Czy są to jednak systemy, które całkowicie eliminują ryzyko wypadku? Czy można zaufać im całkowicie?

Hamowanie i stabilizacja toru jazdy

Najpopularniejszym systemem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów jest dobrze znany ABS. W dużym skrócie jest to układ, który uniemożliwia całkowite zablokowanie się kół podczas hamowania awaryjnego. Dlaczego jest to tak ważne? Ewentualne zablokowanie się wszystkich 4 kół pozbawia kierowcę jakiejkolwiek szansy na wykonanie manewru takiego jak np. unik. System ABS odpowiada także za równomierne rozłożenie sił hamowania w taki sposób, aby auto nie mogło wpaść w ruch obrotowy. Układ ESP odpowiada zaś za stabilizację pojazdu podczas jazdy. Zarówno po prostej, jak i w zakrętach. To dzięki niemu moc z jednostki napędowej przekazywana jest równomiernie na każde koło.

Żaden z wymienionych systemów nie jest jednak w stanie przewidzieć gwałtownych ruchów ze strony kierowcy. Choć w pewnym zakresie pomogą one zminimalizować skutki kolizji bądź wypadku, to nie uchronią pojazdu przed zniszczeniem. Kiedy jednak dojdzie do przykrego zdarzenia drogowego, najgorszym z możliwych pomysłów jest próba samodzielnej naprawy auta lub jego holowanie pojazdem do tego niedostosowanym. Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej pomocy drogowej takiej jak firma ADMAR, która dzięki specjalistycznej flocie pojazdów jest w stanie przewieźć na lawecie uszkodzony samochód w dokładnie wskazane przez kierowcę miejsce. Jakie jeszcze systemy ułatwiają życie kierowcom?

Nawigacja samochodowa

Ulubionym przez wielu kierowców systemem, który znacznie ułatwia komfort podróży, jest oczywiście nawigacja satelitarna. To dzięki niej możliwe jest dotarcie de facto do każdego zakątka świata bez konieczności wielogodzinnego planowania trasy. Czy aby na pewno? Okazuje się, że bardzo częstym zjawiskiem jest to, że mapy wgrane w pamięć systemu nie do końca pokrywają się z tym, co można zauważyć w rzeczywistości. Często nie są tam ujęte remonty dróg, które wyłączają je z ruchu na jakiś czas.

W tańszych systemach spotkać się można także z sytuacją, w której po wybraniu opcji trasy najszybszej, nawigacja zaczyna ignorować racjonalne metody poruszania się po drogach i prowadzi do miejsc, gdzie dróg nie ma kompletnie. A to często wystarczy do uszkodzenia pojazdu i konieczności skorzystania z  usługi holowania. Należy tutaj wyraźnie zaznaczyć, że żaden z systemów nie zastąpi doświadczenia kierowcy. Choć tworzone są z myślą o tym, aby życie ułatwić, nie można zapominać, że w zdecydowanej większości przypadków nie zapobiegną przykrym zdarzeniom.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas