Materiał Partnera Technika jazdy podczas holowania pojazdów

Technika jazdy podczas holowania pojazdów

Holowanie i bycie holowanym to bardzo stresujące czynności, są to bowiem sytuacje z jakimi kierowcy mają do czynienia tylko sporadycznie. Jednak aby poprawnie wykonać te zadania, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się i znajomość przynajmniej kilku podstawowych zasad odnośnie tego, jak robić je prawidłowo. Znaczenie ma tutaj głównie technika jazdy, która zagwarantuje bezpieczeństwo także innym użytkownikom ruchu drogowego.

Komunikacja przede wszystkim

Zanim przystąpimy do holowania, istotne jest ustalenie pomiędzy kierowcami obydwu samochodów kilku zasad. Powinni oni przede wszystkim wskazać sposób w jaki kierowca holowanego samochodu poprosi o zatrzymanie. W tym celu można zastosować np. mignięcie światłami długimi, choć zdarza się, że holowane auto jest pozbawione elektroniki. Wówczas należy ustalić inny, wspólny kod, dzięki któremu taki manewr będzie bezpieczniejszy.

Płynna i spokojna jazda

Podczas holowania pojazdów ogromne znaczenie ma płynna jazda holującego. Taka osoba powinna przede wszystkim z wyprzedzeniem przewidywać ewentualne niebezpieczeństwa na drodze, a także zachowywać odpowiednią, bezpieczną prędkość, która wynosi do 30 km/h w terenie zabudowanym i do 60 km/h poza terenem zabudowanym. Prędkości te są optymalne ze względu na fakt, że holujące się pojazdy jadą blisko siebie, przez co niespodziewane zdarzenie drogowe mogłoby doprowadzić do zderzenia. Na trasie nieuniknione jest także hamowanie: również ono powinno być płynne, najlepiej pulsacyjne, wówczas kierowca pojazdu z tyłu będzie miał świadomość zbliżającego się niebezpieczeństwa lub przeszkody.

Pomoc ze strony pasażerów pojazdu holowanego

Każdy kierowca, który kiedykolwiek był holowany przyznaje, że to dość stresujące i absorbujące zadanie. Dlatego istotna jest także pomoc ze strony pasażerów, jeśli takowi znajdują się w pojeździe. Jak przyznaje Marcin Prętki, którego firma MP Speed z Warszawy zajmuje się pomocą drogową i holowaniem pojazdów, aby ułatwić kierowcom to zadanie, powinno się przede wszystkim ograniczyć wszelkie rozmowy, które działają rozpraszająco i zmniejszają poziom koncentracji. Powinno się także skrótowo informować, jeśli zauważymy dodatkowe zagrożenia na drodze tym bardziej, że holowany kierowca może mieć ograniczone pole widzenia na prawą stronę drogi.

Holowanie samochodów to także usługa realizowana przez specjalistyczne firmy, które dzięki doświadczeniu gwarantują nam, że zadanie to zostanie zrealizowane w sposób profesjonalny i w pełni bezpieczny.

Opracowanie:

Mp Speed Marcin Prętki

Warszawa , al. Niepodległości 64 lok. 68

Podziel się