Materiał Partnera Holowanie czy laweta – dwa oblicza transportu pojazdów uszkodzonych

Holowanie czy laweta – dwa oblicza transportu pojazdów uszkodzonych

Usterki, awarie, stłuczki lub kolizje to tylko niektóre z sytuacji, które mogą unieruchomić auto, zarówno w czasie jazdy, jak i podczas postoju. Niestety zdecydowana większość tego typu wydarzeń wymaga przetransportowania naszego pojazdu do odpowiedniego serwisu mechanicznego. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług auto pomocy, która może odholować nasz samochód lub przewieźć go do warsztatu lawetą.

Z czym wiąże się holowanie auta

Holowanie to zgodnie z definicją operacja, podczas której pojazd pozbawiony własnego napędu jest ciągnięty przez inny pojazd. I choć na podstawie tego krótkiego opisu wydawać by się mogło, że czynność ta nie jest zbyt trudna to wbrew pozorom holowanie uszkodzonego auta stanowi dość skomplikowaną operację, w przypadku której musi być spełnionych szereg niezbędnych warunków. Wynika to z faktu, że nie w każdej sytuacji i nie każde auto można holować, a co za tym idzie należy pamiętać, że:

 • zabronione jest holowanie aut z niesprawnymi systemami kierowniczym
  i hamulcowym
  ,
 • pojazd holowany musi mieć sprawne oświetlenie zewnętrzne - pojazd holujący
  i holowany powinny mieć włączone światła mijania, a holowany dodatkowo umieszczony trójkąt ostrzegawczy z tyłu po lewej stronie. W przypadku, gdy widoczność na drodze jest słaba pojazd holowany powinien mieć włączone światła pozycyjne,
 • nie wolno holować samochodów na autostradach. W tym celu należy wezwać firmę dysponującą odpowiednim pojazdem transportującym,
 • nie powinno się holować aut z automatyczną skrzynią biegów,
 • do holowania niezbędna jest odpowiednio dobrana linka holownicza o długości od
  4 do 6 metrów, a w niektórych przypadkach tzw. sztywny hol.

Jak widać holowanie auta stawia przed nami spore wymagania. Warto jednak pamiętać, że holowanie pojazdów to jedna z propozycji jaką mają dla nas profesjonalne firmy świadczące usługi auto pomocy, w tym także fachowcy z Pomoc Drogowa Holowanie Laweta Atur Bor Auto Pomoc Robert Ruta. Dlatego też w przypadku kolizji lub awarii naszego auta warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy dobiorą odpowiednią metodę transportu naszego samochodu.

A może transport na lawecie

Holowanie to czynność, którą warto rozważyć, ale dopiero po spełnieniu określonych warunków. Nie da się jednak ukryć, że bardzo często dużo lepszym, a niekiedy po prostu jedynym rozwiązaniem w awaryjnej sytuacji, jest transport uszkodzonego pojazdu na lawecie. Auto laweta to profesjonalny i nowoczesny pojazd dysponujący odpowiednio przystosowanym stanowiskiem, stanowiącym integralną część pojazdu, służącym do transportowania uszkodzonych aut, motocykli, bądź też innych sprzętów lub maszyn. Auto laweta to dużo bezpieczniejsze rozwiązanie dla przewożonego pojazdu niż ma to miejsce
w przypadku tradycyjnego holowania przez inny samochód, przy użyciu linki holowniczej. Przewóz na lawecie zdecydowanie minimalizuje ryzyko zarysowań, otarć oraz innych zniszczeń i uszkodzeń, do których może doprowadzić mało wprawne holowanie. Auto laweta jest także dużo bardziej zwrotna oraz elastyczna w prowadzeniu, zaś sam transport w ten sposób uszkodzonego auta przebiega zdecydowanie szybciej i sprawniej.

Awaria auta lub kolizja to najczęściej spory kłopot, który wiąże się z niemałym stresem. Dlatego też warto w takiej sytuacji zdać się na wiedzę i doświadczenie fachowców z pomocy drogowej, którzy pomogą uruchomić auto, a w przypadku poważniejszego problemu przetransportują nasz pojazd do serwisu mechanicznego. 

Opracowanie:

Podziel się