Materiał Partnera Świecąca kontrolka silnika – nie lekceważ tego!

Świecąca kontrolka silnika – nie lekceważ tego!

Pomimo że świecąca kontrolka silnika jest sygnałem świadczącym o niesprawności układu, nie zawsze zwiastuje poważne problemy. W większości przypadków wiąże się z drobnymi usterkami, które można naprawić od ręki. Pamiętaj jednak, aby nie lekceważyć. pierwszych symptomów. Nawet niewielkie zaniedbania mogą przerodzić się w awarie, których naprawa będzie Cię drogo kosztować.

Kontrolka check engine – o czym warto wiedzieć?

Kontrolka silnika znajduje się we wszystkich autach z wbudowanym gniazdem diagnostycznym OBD-II, czyli w każdym pojeździe z rynku europejskiego wyprodukowanym po 2000 roku. W zależności od modelu występuje w formie napisu „check engine” lub konturowego obrysu bloku silnika. Warto przy tym zaznaczyć, ze kontrolka sygnalizuje jedynie usterki przekazywane przez poszczególne czujniki elektroniczne, a co za tym idzie nie wykryje niektórych awarii mechaniki. Check engine pali się wtedy, gdy odchylenia od normy utrzymują się przez dłuższy okres – sterowniki pomijają krótkie anomalie i mniej istotne parametry. Uwaga! Jeżeli zauważysz wyraźne spadki mocy lub duże zużycie paliwa, przy czym nie dojdzie do załączenia kontrolki, prawdopodobnie doszło do awarii układów mechanicznych.

Check engine – najczęstsze problemy w autach osobowych

Komunikat check engine może być wyświetlany w różnych okolicznościach, niemniej najczęstszymi przyczynami są usterki układów wtryskowego i wydechowego. Jak wskazuje mechanik z warsztatu Teodora Wilczackiego, w nowszych autach znajduje się wiele czujników odpowiedzialnych za nadzorowanie katalizatora, przepływomierza, filtra DPF oraz innych elementów odpowiedzialnych za czystość środowiska. Co istotne, kontrolka silnika włącza się dość często w autach wyposażonych w instalację gazową – wystarczy drobne rozregulowanie systemu i nieprawidłowy przepływ gazu, aby doszło do zakłócenia funkcjonowania układu zasilania. W takim przypadku należy koniecznie udać się na przegląd pojazdu w sprawdzonym warsztacie.

Opracowanie:

Mechanika Pojazdowa Wilczacki Teodor

Torzym , Sulęcińska 5

  • tel. 661 647 500

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas