Materiał Partnera Kiedy naprawa klimatyzacji samochodowej jest niezbędna?

Kiedy naprawa klimatyzacji samochodowej jest niezbędna?

Klimatyzacja samochodowa – kiedyś luksus dostępny jedynie w samochodach z segmentu wyższego – dzisiaj zaś element wyposażenia, bez którego trudno byłoby wyobrazić sobie komfortową podróż. Pojawienie się awarii jest bardzo odczuwalne w skutkach, a określenie przyczyny, biorąc pod uwagę stopień skomplikowania całego układu, niezwykle trudne. Istnieje jednak szereg charakterystycznych objawów, które świadczą o niewłaściwym funkcjonowaniu. Jak je rozpoznać i gdzie szukać kompleksowej pomocy?

Jak rozpoznać awarię klimatyzacji?


Biorąc pod uwagę fakt, że klimatyzacja składa się z wielu współpracujących ze sobą komponentów, do gwałtownej i całkowitej utraty funkcjonalności układu, dochodzi bardzo rzadko. Zazwyczaj mamy do czynienia z rozłożonym w czasie procesem związanym wcale nie z błędami konstrukcyjnymi, ale przede wszystkim z zaniedbaniami użytkownika pojazdu. Pierwszym objawem, który powinien zwrócić uwagę kierowcy, jest spadek wydajności działania klimatyzacji. Nagrzane w kabinie powietrze schładza się znacznie wolniej, a niekiedy nie osiąga nawet zadanej temperatury. Może świadczyć do o niskim poziomie czynnika chłodzącego.

Jeżeli nie zareaguje się odpowiednio wcześnie, taki stan rzeczy raczej prędzej niż później, przyczyni się do zatarcia sprężarki odpowiedzialnej za utrzymanie sprawności obiegu. I tutaj mogą zacząć się problemy, pociągające za sobą spore wydatki. Oczywiście w żadnym przypadku nie powinno się bagatelizować nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z nawiewów. Długotrwałe narażanie siebie i pasażerów na wdychanie grzybów lub pleśni, skutkuje poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Czy zatem naprawy klimatyzacji można podjąć się w sposób samodzielny? odpowiedź wydaje się oczywista.

Gdzie naprawić klimatyzację?


Zdecydowanie najwięcej problemów w przypadku klimatyzacji sprawia dokładne zlokalizowanie usterki. Szczególnie widoczne jest to przy rozszczelnieniu się układu. Bez odpowiedniego wyposażenia technicznego nie ma zatem możliwości przeprowadzenia skutecznej naprawy. To samo dotyczy zresztą prac konserwacyjnych oraz czyszczenia i napełniania. Dlatego właśnie, jeśli zauważymy, iż klimatyzacja funkcjonuje w sposób, w jaki nie powinna, natychmiast powinniśmy poprosić o pomoc najlepszych specjalistów.

Zdecydowanie zaliczają się do nich pracownicy firmy Bosch Serive, którzy dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz umiejętności podejścia do każdego zlecenia w sposób indywidualny, wyrobili sobie opinię najrzetelniejszych w regionie. Warto pamiętać o tym, iż wielu awarii można w bardzo prosty sposób uniknąć. W zasadzie wystarczy zadbać o regularny i rzetelny serwis klimatyzacji. I choć oczywiście wiąże się on z pewnymi wydatkami, to ich wysokość jest znacząco niższa niż w przypadku konieczności zakupu nowych części

Opracowanie:

Bosch Service Sławomir Skiba

Wałbrzych , al. Podwale 1

Podziel się