Materiał Partnera Samochód to komfort i obowiązki

Samochód to komfort i obowiązki

Obecnie samochód jest ważnym elementem życia niemalże każdego człowieka. Jednakże nie wszyscy mogą pozwolić sobie na komfort, jakim zdecydowanie jest posiadanie własnego samochodu. Auto wiąże się z dużymi kosztami. I nie chodzi tylko o jego zakup, lecz również o wykupienie ubezpieczenia, a także o koszty korzystania z niego (np. tankowanie) oraz ewentualne wizyty u mechanika.

Wymiana rozrządu – podstawa po kupnie auta

Zdecydowanie się na posiadanie własnego auta musi być dobrze przemyślaną decyzją, ponieważ samochód jest rzeczą kosztowną. Jeśli jednak postanowimy, że dokonamy kupna pojazdu musimy wiedzieć, że dojdą nam kolejne obowiązki. Wśród takich obowiązków jest dbanie o samochód. Auta nie wystarczy tylko myć i czyścić. Jeśli chcemy, żeby auto działało jak najdłużej, musi raz na jakiś czas poświęcać mu trochę czasu. Jak dowiedzieliśmy się od fachowca z firmy Roman Tsyuryo Usługi Transportowe i Warsztat u Romana, trzeba pamiętać, że po kupnie używanego samochodu niemalże konieczna jest wymiana rozrządu. Nie wiemy tak naprawdę, ile poprzedni właściciel jeździł tym samochodem i kiedy ostatnio był wymieniany rozrząd. Dlatego w celu uniknięcia późniejszych problemów z silnikiem większość osób zaleca wymianę rozrządu. Tym zadaniem nie musimy zajmować się osobiście, wystarczy odwiedzić warsztat samochodowy i mechanik wykona to zadanie. Wymiana rozrządu jest ważna, ponieważ pełni on bardzo ważną rolę w samochodzie. Jego rola polega na doprowadzeniu ładunku do cylindra silnika tłokowego oraz odprowadzanie z niego spalin. Po wymianie układu rozrządu trzeba przestrzegać terminu kolejnej wymiany. Najczęściej w książce od producenta jest napisane co jaki czas lub po ilu przejechanych kilometrach należy dokonywać wymiany.

Jak jeszcze należy dbać o samochód?

W celu zwiększenia sprawności pojazdu należy dokonywać badań technicznych samochodu. Wówczas można się dowiedzieć, czy auto ma jakieś problemy. Inną rzeczą, która może okazać się pomocna w celu wykrycia usterek jest diagnostyka komputerowa. Ten zabieg wykonać może samochodowa stacja obsługi. Jego regularne powtarzanie z pewnością przyczyni się do lepszego i szybszego wykrywania problemów, a zwalczanie usterek we wstępnej ich fazie będzie mniej kosztowne niż poważna naprawa auta.

Posiadając własne auto należy również pamiętać o regularnej wymianie płynów eksploatacyjnych. Szczególnie ważna jest wymiana oleju. Jeśli nie potrafimy zrobić tego samodzielnie lub nie mamy do tego odpowiednich warunków, to koniecznie trzeba odwiedzić warsztat samochodowy, aby mechanik mógł wykonać to za nas. Jest to ważne, ponieważ nie wymienianie oleju w silniku grozi jego awarią ze względu na tracenie właściwości oleju. Jeśli zauważymy, że z silnika ubywa nam olej, powinniśmy dolać go do odpowiedniego poziomu i niezwłocznie udać się do fachowca, ponieważ możemy mieć nieszczelności, które trzeba naprawić. Należy również pamiętać o wymianie lub uzupełnianiu pozostałych płynów w samochodzie. Do nich należą:

  • płyn chłodniczy,
  • płyn hamulcowy,
  • olej skrzyni biegów,
  • płyn wspomagania kierownicy,
  • płyn do spryskiwaczy.

Dzięki odpowiedniej wymianie i uzupełnianiu płynów samochodowych będziemy mogli cieszyć się ze sprawności swojego samochodu znacznie dłużej, przy okazji unikniemy kosztownych napraw.

Opracowanie:

Podziel się