Materiał Partnera Regeneracja silników – na czym polega i gdzie ją przeprowadzić?

Regeneracja silników – na czym polega i gdzie ją przeprowadzić?

Każdy właściciel samochodu osobowego, czy też dostawczego, powinien bacznie zwracać uwagę na stan silnika swojego auta. Jest to bowiem jeden z najcenniejszych podzespołów pojazdu, który w razie poważniejszych usterek, jest bardzo drogi w naprawianiu. Można jednak zagwarantować jemu, skuteczną ochronę, dzięki wdrożeniu szerokich i regularnych działań, zwanych regeneracjami silników. Dowiedz się, na czym one polegają, i gdzie je profesjonalnie przeprowadzić!

Na czym polega regeneracja silników?

Regeneracja silników to bardzo złożony proces, który najczęściej wykonuje się po zdemontowaniu całego podzespołu z pojazdu, a czasem nawet po rozłożeniu wszystkich części. To właśnie wtedy oceniany jest stan techniczny serca samochodu. W przypadku wykrycia różnych nieprawidłowości, serwisant przechodzi do czynności związanych z wymianą wadliwych elementów. W ten sposób konstrukcja, która nie ulega podczas jazdy dużej eksploatacji jest w odpowiedni sposób oczyszczania, a pozostałe komponenty, który wyróżniają się krótszą żywotnością, przy dużym natężeniu pracy, są po prostu wymieniane na nowe – najczęściej oryginalne, dla danego typu silnika, modelu i rocznika samochodu. Często konieczne jest zatem zastosowanie w 100% sprawnych głowic, rozrządu, uszczelek, wałów korbowych, czy pompowtrysków.

Ile trwa regeneracja silników?

Proces regeneracji silników nie jest długotrwały, o ile wykonamy tego typu działanie w profesjonalnym i dedykowanym warsztacie motoryzacyjnym. Warto wiedzieć, że proces „odnowy” dzieli się na wiele etapów, wśród których ważne są analizy stanu technicznego i późniejsze testy sprawności. Najczęściej jednak czas oczekiwania na silnik o polepszonych parametrach eksploatacyjnych, który może wpłynąć nawet na płynność jazdy, czy obniżone koszty paliwa, to od 3 dni do dwóch tygodni. Na czas serwisu, składają się bowiem m.in. konieczność zastosowania odpowiednich części, a także precyzyjność działań. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych zakładach, czas oczekiwania jest znacznie krótszy.

Specjalistyczne zakłady serwisowe

Wbrew pozorom działania związane z regeneracją silników, nie są podejmowane we wszystkich warsztatach motoryzacyjnych. Tego typu usługi wiążą się z koniecznością posiadania odpowiednich części, doskonałej wiedzy konstrukcyjnej, a także innowacyjnych parków maszynowych. Wybierać zatem należy dedykowane dla regeneracji silników podmioty, które często skupiają się na serwisowaniu pojazdów jednej marki. Tak jest w przypadku działalności warsztatu MOTOCOMPLEX Krystiana Wilka, który jest ekspertem od napraw silników VOLKSWAGEN. Po każdej regeneracji klient, nie tylko będzie mógł się pochwalić lepszymi osiągami drogowymi, ale także pełnym bezpieczeństwem użytkowym, również tym, dotyczącym 6-miesięcznej gwarancji. 

Opracowanie:

Motocomplex Krystian Wilk

Kolnica 27C

Podziel się