Artykuł sponsorowany Przegląd urządzeń do auto detailingu

Przegląd urządzeń do auto detailingu

Utrzymanie idealnego wyglądu samochodu wymaga przede wszystkim troski i starań właściciela. Jednak nawet podstawowe zabiegi mogą zabierać sporo czasu, dlatego warto korzystać z nowoczesnego sprzętu, który zdecydowanie skraca czas pielęgnacji i poprawia efekt końcowy. Niektóre rezultaty można uzyskać tylko dzięki specjalistycznym przyrządom. Poznaj najważniejsze urządzenia do auto detailingu stosowane przez profesjonalistów i amatorów.

Właściciele dbający o efektowny wygląd samochodów w pierwszej kolejności starają się utrzymać w czystości karoserię i dokładnie sprzątnąć wnętrze kabiny. W zasadzie do tych zabiegów można stosować tylko podstawowe akcesoria – ściereczki czy gąbki samochodowe, wiadro, zmiotkę i szufelkę. Jednak każdy kierowca wie, że użycie myjki ciśnieniowej czy odkurzacza przyniesie zdecydowanie lepszy skutek i to w krótszym czasie.

Wiele osób, którym widok swojego zadbanego samochodu sprawia przyjemność, zaopatruje się więc w podstawowe urządzenia do czyszczenia aut. Natomiast gdy zależy im na pielęgnacji na wyższym poziomie, często nabywają kolejne specjalistyczne sprzęty. Dzięki nim i własnym staraniom mogą potem cieszyć się z doskonale wyglądającego samochodu.

Myjka ciśnieniowa

Najbezpieczniejszym dla lakieru sposobem mycia karoserii jest zmywanie strumieniem wody z myjki ciśnieniowej. Zaschnięty brud po zmiękczeniu np. pianą aktywną bezpiecznie odkleja się od powierzchni, a zmywane drobinki piasku nie powodują mikro zarysowań. Ten sposób mycia jest także ważny ze względu na zachowanie blasku i intensywności barwy lakieru. Poza tym tylko silny strumień wody można sobie skutecznie poradzić z mocnymi zabrudzeniami kół, podwozia czy miejsc trudno dostępnych.

Myjki ciśnieniowe to podstawowe wyposażenie warsztatów auto detailingowych, ale też coraz częściej nabywają je także prywatni właściciele aut. Samodzielne mycie pozwala lepiej zadbać o szczegóły, a dla wielu kierowców jest ono także źródłem przyjemności. Warto zaopatrzyć się w urządzenie z dodatkowym zbiornikiem na szampon samochodowy, który miesza się z wodą. Należy pamiętać jednak, że samodzielne mycie może odbywać się tylko w miejscach do tego przystosowanych, a więc z odpowiednim odpływem na brudną wodę.

Dmuchawa do osuszania karoserii

Woda po myciu auta powinna zostać jak najszybciej usunięta z karoserii i można robić to np. miękkimi ręcznikami samochodowymi. Niestety w ten sposób nie dotrze się do trudnych miejsc – zakamarków lusterek, klamek, wlewu paliwa i różnych szczelin. Pozostawiona woda może spowodować powstanie później nieestetycznych zacieków. Dla każdego auto detailera to sytuacja nie do zaakceptowania.

Sposobem na unikniecie niepożądanego efektu jest użycie dmuchawy do osuszania karoserii. Wyrzucane z nich ciepłe powietrze dociera w każde miejsce i likwiduje zacieki w zarodku. To metoda całkowicie bezpieczna dla powłoki i zdecydowanie szybsza niż wycieranie ręcznikami. Dokładne usuniecie wody po myciu jest szczególnie ważna zimą, kiedy pozostawiona woda może spowodować nawet uszkodzenia lakieru, a stosowanie dmuchawy do samochody zapobiega takim sytuacjom.

Odkurzacze samochodowe

Najczęściej pierwszym kupionym urządzeniem do auto detailingu w prywatnym zestawie jest odkurzacz samochodowy – to podstawowy sprzęt niezbędny do utrzymania porządku w kabinie auta. Praktycznym i wygodnym rozwiązaniem są małe urządzenia akumulatorowe lub zasilane z gniazdka na zapalniczkę – są łatwe w użyciu i nie zabierają dużo miejsca. Można je więc wozić ze sobą w samochodzie i wykorzystywać od razu, gdy pojawi się zabrudzenie. Sprawdza się to zwłaszcza, gdy częstymi pasażerami są małe dzieci lub zwierzęta. Wadą sprzętu tego rodzaju jest jednak mała moc ssania, co oznacza, że gorzej radzi sobie on z brudem w miejscach trudno dostępnych.

Dla osób, które mają własne garaże, najlepszym rozwiązaniem są odkurzacze o dużej mocy silnika z funkcją czyszczenia tapicerki. Warto także zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria zwłaszcza w zestaw ssawek o różnych profilach i zakończeniach, które pozwolą na dotarcie do trudnych miejsc np. w głąb dywaników o wysokim włosiu, zakamarków foteli czy do kratek wentylacyjnych i nawiewów. Tylko z tak doposażonym urządzeniem właściciel samochodu może zadbać o idealny stan czystości wewnątrz auta.

Bardzo dobre efekty czyszczenia tapicerki, wykładzin czy części plastikowych dają pistolety czyszczące ze zbiornikami na środki czyszczące. Wymagają one jednak podłączenia do kompresorów.

Maszyny do polerowania lakieru

Matowienie lakieru to naturalny proces, w wyniku którego traci on swój pierwotny połysk, a kolory stają się mniej intensywne. Na szczęście miłośnicy ładnie utrzymanych samochodów znają sposoby, aby na dłużej zatrzymać dobry stan powłoki. Z czasem jednak użycie maszyny do polerowania lakieru może okazać się niezbędne, zwłaszcza gdy pojawią się rysy.

Polerowanie to delikatne usuwanie poprzez ścieranie zewnętrznej warstwy lakieru, która jest w najgorszym stanie – pod nią lakier wygląda z reguły, jakby był świeżo położony. Można tę czynność wykonać ręcznie, ale wykorzystanie elektrycznego urządzenia bardzo przyspiesza i ułatwia pracę. W sklepach dostępne są maszyny polerskie wykonujące ruchy rotacyjne i orbitalno-rotacyjne. Ten drugi sposób bardzo ogranicza ryzyko uszkodzenia lakieru, dlatego polecane jest osobom nie zajmującym się zawodowo car detailingiem. Amatorzy powinni także zaopatrzyć się w urządzenia z systemem łagodnego startu. Ważną funkcją urządzenia jest regulacja obrotów ze stabilizacją.

Inne urządzenia

Sklepy z akcesoriami i kosmetykami samochodowymi oferują coraz więcej urządzeń służących do dbania o stan auta zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Pomagają zadbać o ładny wygląd i przedłużają czas idealnej prezencji auta.

Profesjonalne warsztaty oraz indywidualni miłośnicy motoryzacji powinni mieć na wyposażeniu jeszcze m.in. mierniki grubości lakieru, a do komfortowej pracy potrzebują dobrego oświetlenia punktowego oraz latarek inspekcyjnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas