Materiał Partnera Czym są i do czego służą wyważarki do kół?

Czym są i do czego służą wyważarki do kół?

Niewyważenie lub nieprawidłowe wyważenie kół samochodu wyraźnie przekłada się na  komfort jazdy i pogarsza własności trakcyjne auta. W czasie jazdy powstają wibracje, które kierowca odczuwa jako drgania kierownicy. W dłuższej perspektywie jazda pojazdem z niewyważonym kołem prowadzi do szybszego zużywania opon, a nawet uszkodzenia innych podzespołów.

Każde najdrobniejsze uszkodzenie opony lub felgi skutkuje niewyważeniem tego zespołu co, rzecz jasna, wymaga interwencji mechanika lub wulkanizatoramówi ekspert z firmy Best-Products. Do niewyważenia może dochodzić również przy normalnej eksploatacji, ze względu na nierównomierne zużywanie się poszczególnych elementów.

Czym jest wyważarka?

Wyważarka to maszyna badawcza, służąca do wyważania, czyli równoważenia mas układów wirujących. Rozmaitych wyważarek używa się do pracy z wirnikami, wałami oraz interesującymi nas dzisiaj kołami jezdnymi samochodów i motocykli. Wyważarki do kół umożliwiają ustalenie kątowej lokalizacji niewyważenia i określenie jego wartości.

Znając lokalizację niedoważenia koła pojazdu, można przystąpić do doważania. Równoważenie rozkładu masy koła względem osi obrotu polega na umieszczaniu na obwodzie felgi ciężarków wyważających. Odpowiednie punkty, wymagające dociążenia, wskazuje właśnie wyważarka.

Możliwości nowoczesnych wyważarek do kół

Obecnie w warsztatach samochodowych stosowane są urządzenia, zapewniające dokładność wyważania do 1g, a nawet 0,5g. Czas potrzebny nowoczesnej wyważarce na dokonanie pomiaru wynosi maksymalnie do 8 sekund.

W zależności od modelu i przeznaczenia maszyny, wyważarka może obsługiwać koła o rozmaitych wymiarach. Do określenia zakresu stosowania wyważarki podaje się różne parametry. Mamy więc wyważarki przeznaczone do kół o konkretnym zakresie szerokości lub średnicy obręczy, bądź kół mieszczących się w danym przedziale wagowym.

Podczas obsługi wyważarek starszego typu, podstawowe wymiary koła należało wprowadzać ręcznie. Obecnie coraz więcej serwisów posiada wyważarki do kół, które automatycznie odczytują i wprowadzają dystans oraz średnicę, a niekiedy również szerokość koła (jeśli maszyna posiada odpowiedni czujnik).

Wybierając wyważarkę do warsztatu należy zwrócić uwagę na ilość funkcji ALU w danym modelu. Im więcej takich funkcji, tym więcej sposobów naklejania ciężarków na obręczach. Bardzo przydatna okazuje się opcja SPLIT, która pozwala na podział ciężarka w taki sposób, by ciężarki składowe ukryć za ramionami felgi.

Podziel się