Materiał Partnera Przegląd najczęstszych usterek pojazdu występujących na trasie

Przegląd najczęstszych usterek pojazdu występujących na trasie

Konieczność holowania pojazdu z trasy jest wbrew pozorom dosyć częstym problemem dla kierowców. Nagła awaria niejednokrotnie zaskakuje nas daleko od domu. W takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni skorzystać z autolawety. Czy można w jakiś sposób uniknąć tych przykrych sytuacji? Okazuje się, że tak. Podpowiadamy, jakie są najczęstsze usterki pojazdu na drodze i jak im skutecznie zapobiegać.

Rozładowany akumulator

Dosyć powszechnym powodem unieruchomienia pojazdu na trasie jest rozładowany akumulator. Sytuacja ta nasila się szczególnie w okresie zimowym. Z reguły przyczyną awarii jest niedopatrzenie Kierowcy. Żywotność akumulatora ocenia się na 4-5 lat. Po tym okresie należy go wymienić. Kierowcy niestety notorycznie o tym zapominają. Podobnie jak o sprawdzeniu stopnia naładowania podczas okresowego przeglądu technicznego. Na szczęście tą „usterkę” można usunąć bez konieczności holowania pojazdu.

Paliwo

Chyba trudno o bardziej błahy powód, a jednak nierzadko zdarza się, że unieruchomienie pojazdu jest wynikiem braku paliwa. Przyczyn może być kilka. Od zwykłego roztargnienia po notoryczną jazdę na rezerwie. Niestety pozorna oszczędność kończy się zazwyczaj dodatkowymi kosztami. A mogą być one spore jeśli „usterka” złapie nas na autostradzie lub drodze ekspresowej. Wiele kilometrów od najbliższej stacji benzynowej. Dodatkowo unieruchomiony pojazd stanowi poważne zagrożenie na drodze szybkiego ruchu. Skoro nie chcemy za każdy razem tankować auta do pełna, to warto mieć w bagażniku mały kanister z benzyną. Tak na wszelki wypadek.

Dużo poważniejszą usterką jest zatankowanie niewłaściwego rodzaju paliwa. Pomyłki przy dystrybutorze również nie należą do wyjątków. Szczególnie jeżeli poruszamy się pożyczonym autem. W takiej sytuacji nie obejdzie się bez holowania pojazdu i kosztownej naprawy.

Pęknięta opona

Nie zawsze jest wynikiem zdarzenia losowego. Bardzo często nieszczęściu „pomagają” sami Kierowcy nie sprawdzając regularnie ciśnienia czy też jeżdżąc na starych, zużytych oponach. To czynniki, które najczęściej doprowadzają do mechanicznego uszkodzenia opony. A że nieszczęścia chodzą parami, to bardzo często okazuje się, że koło zapasowe również nie jest napompowane. Wtedy pozostaje nam wezwać pomoc drogową.

Awaria hamulców

„Zapieczone hamulce to częsty powód awarii na drodze. Powodem usterki jest zazwyczaj nagłe schłodzenie rozgrzanych hamulców. Na przykład podczas przejeżdżania przez kałużę” - wyjaśnia specjalista z firmy Fox-Car, zajmującej się holowaniem pojazdów. Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku zaciągnięcia hamulca ręcznego na postoju, po dłuższej jeździe.

Płyny eksploatacyjne

Bardzo poważne konsekwencje może spowodować niedostateczny poziom płynów eksploatacyjnych. Zbyt niski stan oleju silnikowego grozi zatarciem jednostki napędowej. Unieruchomieniem albo poważnym wypadkiem może zakończyć się niedobór płynu hamulcowego spowodowany nieszczelnością układu. Brak płynu chłodniczego, spowodowany uszkodzeniem chłodnicy, może z kolei doprowadzić do przegrzania silnika. W takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest odholowanie pojazdu do warsztatu.

Podróżując samochodem zawsze jesteśmy narażeni na zdarzenie losowe. Jednakże wielu sytuacji, powodujących unieruchomienie pojazdu, jesteśmy w stanie uniknąć dbając i regularnie kontrolując stan naszego auta.

Opracowanie:

Podziel się