Materiał Partnera Podstawowe informacje dotyczące wymiany opon samochodowych

Podstawowe informacje dotyczące wymiany opon samochodowych

Opony samochodowe stanowią niezwykle ważny element pojazdu, ponieważ są jedynym łącznikiem pomiędzy samochodem a drogą. Dlatego też muszą one cechować się odpowiednimi parametrami, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo jazdy w każdych warunkach. Żeby opona spełniała swoje zadanie, musi mieć nie tylko odpowiednią grubość bieżnika, ale także trzeba dopasować ją do pory roku. Co jeszcze warto wiedzieć o kołach samochodowych?

Opony letnie i opony zimowe

Wyróżnić można dwa typy opon, które są najczęściej wykorzystywane w samochodach osobowych i są to opony letnie oraz zimowe. Oba rodzaje kół znacznie różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale także typem wykorzystywanej mieszanki, która wpływa na twardość ogumienia. Opony letnie charakteryzują się zastosowaniem twardszej mieszanki, która wraz ze wzrostem temperatury staje się bardziej miękka i lepiej przylega do podłoża. Dlatego też ten typ opon zaleca się przy temperaturach wyższych niż 7°C. Warto również nadmienić, iż bieżnik ma kształt blokowy, co zapewnia większą powierzchnię styku z drogą. Z kolei opony zimowe mają głęboki bieżnik, dzięki któremu opony mają lepszą przyczepność nawet w śniegu. Dodatkowo na ich boku zauważyć można wiele szczelin, które dobrze przyczepiają się do błota lub śniegu.

Najważniejsze parametry opon samochodowych

Wymiana opon to nie jedyna czynność, o której powinien pamiętać właściciel samochodu. Każde koło powinno być bowiem sprawdzane przed założeniem, dzięki czemu można ocenić, czy spełnia ono wymagania. Istotnym parametrem jest grubość bieżnika w oponie. W nowych oponach jest to zazwyczaj 8-10 mm, jednak z czasem powierzchnia zaczyna się ścierać. Minimalna legalna grubość bieżnika to 1,6 mm, jednak zaleca się, by opony letnie użytkować do granicy 3 mm, natomiast zimowe do 4 mm. Opony nie mogą mieć żadnych pęknięć oraz dużych skaz, a dodatkowo okres użytkowania ogumienia nie powinien przekraczać 10 lat.

Wymiana opon samochodowych

Jak wiadomo, opony samochodowe muszą być wymieniane regularnie i nie powinny posiadać żadnych uszczerbków, ponieważ wpływają one na komfort jazdy. Jak radzi specjalista z firmy PHU Auto Serwis Filip, wymianę opon warto powierzyć zaufanemu warsztatowi samochodowemu, który posiada odpowiednie narzędzia i jest w stanie wykonać wymianę opon szybko i solidnie. Często podczas wymiany klienci korzystają również z usługi wyważania kół, która gwarantuje, że masa felgi i opony zostanie równomiernie rozłożona, co z kolei przyczyni się do większego komfortu podczas jazdy samochodem. Warto mieć na uwadze, że źle skalibrowane koła mogą stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu oraz powodować szybsze zużywanie się części samochodowych.

Opracowanie:

Podziel się