Materiał Partnera Jak często wymieniać olej silnikowy w samochodzie?

Jak często wymieniać olej silnikowy w samochodzie?

Wymiana oleju silnikowego jest niezbędna nie tylko wtedy, gdy jego poziom jest zbyt niski. W przypadku nowych pojazdów pierwsza wymiana powinna odbyć się po przejechaniu od 80 000 do 100 000 km. Jeżeli chodzi o samochody używane, zaleca się to robić co 20 000-30 000 km. Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego warto dbać o częste wymiany oleju i nie przekraczać zaleconych terminów!

Konsekwencje zbyt niskiego poziomu oleju silnikowego

Zużyty olej silnikowy, który nie został uzupełniony na czas, może przyczynić się do wielu negatywnych konsekwencji, w tym:

  • zwiększenia tarcia między elementami układu silnikowego,
  • szybszej eksploatacji turbosprężarki – uszkodzenie wirnika spowodowane zużytym olejem silnikowym prędzej czy później przyczyni się do wytarcia bieżni wałka turbosprężarki,
  • zniszczenia panewek –  nadmierne obciążenie tych elementów skutkuje przesunięciem i zatkaniem kanału olejowego.

Długotrwała eksploatacja pojazdu ze zbyt niskim poziomem oleju silnikowego to także jedna z częstszych przyczyn usterek silnika! Jego awaria wiąże się z kosztowną naprawą, dlatego też nie warto ryzykować i ściśle przestrzegać kolejnych terminów wymiany, jakie wyznaczył nam automechanik.

Jak często wymieniać olej silnikowy?

Wszystko zależy od intensywności eksploatacji samochodu oraz jego przeznaczenia. Przyjmuje się, że wymiana oleju silnikowego w samochodach użytkowanych na dłuższych trasach, może odbywać się co 20 000 km. Jednak pojazdy, którymi poruszamy się na krótkich dystansach, wymagają nieco częstszej wymiany, czyli co 10 000-15 000 km.

Oczywiście znajdą się właściciele aut, które rocznie pokonują maksymalnie kilka tysięcy kilometrów. W takich sytuacjach i tak raz w roku konieczna jest wymiana oleju silnikowego!

Wiele osób zastanawia się, czy po zakupie używanego pojazdu wymienić olej. Nie jest to obowiązkowe (o ile nie zbliża się termin kolejnej wymiany), jednak warto zdecydować się na ten krok! Koszt takiej usługi jest niski, a korzyści dla Twojego silnika imponujące! Firma Moto Naprawa Mechanika Waldemar Kopański specjalizuje się w świadczeniu usług z zakresu mechaniki samochodowej, w tym wymianą oleju silnikowego i wymianą płynu hamulcowego. Zastosowanie najwyższej jakości preparatów pozytywnie wpłynie na komfort jazdy i stan silnika.

Pamiętaj, że regularne uzupełnianie poziomu oleju silnikowego przyczynia się do obniżenia koncentracji kwasów w oleju i usunięcia zbędnych substancji, które źle wpływają na jego jakość.

Opracowanie:

Moto Naprawa Mechanika Waldemar Kopański

Radzyń Podlaski , Międzyrzecka 32

  • tel. 516 134 419

Podziel się