Artykuł sponsorowany Na czym polega wyważanie kół i kiedy jest konieczne?

Na czym polega wyważanie kół i kiedy jest konieczne?

Każdy właściciel samochodu musi od czasu odwiedzić wulkanizację, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Najczęściej do serwisu opon jedziemy wtedy, kiedy zauważymy problemy z kołami lub podczas sezonowej wymiany opon. Jednak nawet nowy komplet ogumienia wymaga wyważenia kół, co jest ważne nie tylko dla komfortu jazdy, ale także własnego bezpieczeństwa. Po czym rozpoznać źle wyważone koła?

Co to jest wyważanie kół?

Wyważanie kół polega na równomiernym rozłożeniu masy felg i opon wokół osi obrotu. W przypadku dysproporcji możemy być narażeni na uszkodzenie koła, co wiąże się z koniecznością naprawy lub zakupienia nowego kompletu. Nawet nowe ogumienie wymaga wyważenia, gdyż nierównomierne rozłożenie masy może być już przypadłością fabryczną. Do najczęstszych przyczyn należy:

  • nieprawidłowy proces produkcji opon i felg,
  • nieprawidłowe umocowanie na piaście,
  • uszkodzenie felgi,
  • zużycie opon tarcz hamulcowych lub amortyzatora.

Wyważanie kół to standardowa usługa we wszystkich stacjach kontroli pojazdów oraz warsztatach wulkanizacyjnych. W przypadku zauważenia nieprawidłowości w prowadzeniu pojazdów lub po zakupie nowego kompletu kół warto profilaktycznie umówić się do sprawdzonego warsztatu takiego jak PHU Mariusz Mariusz Zawadzki, który przeprowadzi wyważanie, a dodatkowo dokona przeglądu części eksploatacyjnych.

Jak rozpoznać niewyważone koła?

Bez specjalistycznego sprzętu wulkanizacyjnego nie da się zdiagnozować źle wyważonych kół, jednak można to zauważyć podczas jazdy. Szczególnie po osiągnięciu większych prędkości powyżej 100 km/h odczujemy drgania kierownicy, wówczas możemy mieć pewność, że mamy źle wyważone koła na przedniej osi. W przypadku drgania całego nadwozia i zarzucania tyłu samochodu, powodem mogą być źle wyważone koła na tylnej osi. Złe wyważenie można również zauważyć po nierównomiernym zużyciu bieżnika lub słyszeniu charakterystycznego szumu w czasie jazdy, którego wcześniej nie było.

Skutki złego wyważenia kół

Źle wyważone koła przede wszystkim negatywnie wpływają na komfort jazdy, ale także stwarzają bezpośrednie zagrożenie. Oprócz szybszego zużycia części eksploatacyjnych, takich jak amortyzatory, klocki hamulcowe, łożyska czy drążki kierownicze, źle wyważone koła bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Chodzi tu głównie o złą przyczepność pojazdu oraz znacznie wydłużona drogę hamowania, a także złą kierowalność całego samochodu. Wyważanie kół to usługa, która jest tania i nie zajmuje dużo czasu, dlatego dla własnego bezpieczeństwa i komfortu warto zwrócić się do wulkanizatora, jeżeli zauważymy niepokojące objawy podczas prowadzenia auta.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas