Artykuł sponsorowany Dlaczego geometria kół jest taka ważna?

Dlaczego geometria kół jest taka ważna?

Za geometrię kół oraz ich wyważenie określa się sposób ustawienia kół względem zarówno konstrukcji nadwozia, jak i podłoża. Idealne ustawienie zawsze gwarantowane jest i wskazane powinno być przez producenta danego modelu auta. Odpowiednie własności kalibracyjne m.in. uniwersalnie stosowane, znać muszą również zakłady wulkanizacyjne. Dlaczego jednak prawidłowa geometria kół jest ważna? Tego dowiesz się razem z nami!

Zmiana geometrii kół

Geometria kół, czyli ustawienie ich względem m.in. podłoża ulega zmianie na skutek wielu czynników. Mowa o natężeniu eksploatacyjnym, jakości określonych podzespołów w tym kompletu ogumienia, o stylu jazdy, czy o bezpośrednim wywoływaniu zmian podczas kolizji, pokonywaniu krawężników, czy jeździe po dziurawych i nierównych trasach. Duże znaczenia ma również wyważenie kół, czyli rozkład mas wokół osi obrotu kół. Tu skutkiem błędnego wyważenia może być nawet niewyrównoważenie tarcz hamulcowych, oraz niedoskonała produkcja felg. Jak można zatem zauważyć czynników determinujących nieodpowiednią geometrię kół jest wiele, dlatego też należy sprawdzać prawidłowość ustawienia przynajmniej raz na kilka miesięcy. Dwukrotne wyważanie kół oraz regulowanie geometrii w ciągu jednego roku powinno w zupełności wystarczyć.

Skutki jazdy na źle wyważonych i ustawionych kołach

Jazda z nieprawidłową geometrią kół, które są również nieodpowiednio wyważone, może wpłynąć nie tylko na poszerzanie się zakresu usterek różnych podzespołów auta, ale również na sam komfort prowadzenia pojazdu. W ekstremalnych przypadkach dochodzi do znacznej utraty przyczepności do podłoża, wydłużonej drodze hamowania, czy zbaczania auta z tras (znoszenie na jedną stronę). Nieprawidłowa kalibracja kół, a także opon – mowa o poziomie bieżników – to zatem stwarzanie poważnego niebezpieczeństwa w ruchu drogowych zarówno dla siebie, jak i dla innych uczestników. Koszt geometrii oraz wyważania jest zaś niewielki, dlatego nigdy nie wolno oszczędzać na tego typu usługach. Brak ich przeprowadzania często skutkuje uszkodzeniem amortyzatorów, zespołów hamulcowych, czy nawet układu kierowniczego. Geometria i wyważanie kół to zatem inwestowanie nie tylko w bezpieczeństwo, ale w wysoki stan techniczny pojazdu. Pośrednio wpływa to również na zużycie paliwa!

Objawy nieprawidłowej geometrii kół

Kalibrowaniem geometrii kół oraz ich wyważaniem, zajmują się specjalistyczne zakłady wulkanizacyjne takie, jak GUMOCAR z Warszawy. Pierwsze objawy mogą jednak rozpoznać sami kierowcy. Przede wszystkim powinni zwrócić oni uwagę na efekt drżenia kierownicy oraz ściągania auta na jedną ze stron. Oprócz niskiego komfortu prowadzenia z ciągłymi korektami toru, skoncentrować się można również na wyglądzie bieżników opon, na zwiększonym spalaniu paliwa, czy też na specyficznym szumie. Najłatwiej jednak określić nieprawidłowości przy pokonywaniu ostrych zakrętów jadąc pod górę lub w dół. To wtedy poziom reagowania kół na działania układu kierowniczego jest znacznie zaburzony, nawet przy niewielkich odchyleniach geometrii i wyważenia od ogólnie przyjętych norm… 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas