Materiał Partnera Co warto wiedzieć na temat wymiany opon w samochodzie

Co warto wiedzieć na temat wymiany opon w samochodzie

Opony letnie należy wymienić na zimowe, gdy temperatura w ciągu dnia wynosi 7 stopni Celsjusza. Dzieje się tak, ponieważ przy takiej pogodzie w nocy możemy spodziewać się przymrozków i ujemnych temperatur. Analogicznie, wymieńmy opony zimowe na letnie, gdy temperatura przekroczy 7 stopni Celsjusza. Dlaczego jest to takie ważne? Co jeszcze warto wiedzieć na temat wymiany opon w samochodzie? Na co należy zwrócić uwagę? Dowiesz się tego z lektury.

Opony letnie i zimowe – zmień je póki czas. Czy warto kupić opony całoroczne?

Dlaczego należy zmieniać opony na zimowe? Zapytaliśmy o to eksperta z Toyota Centrum Wrocław :

Wraz z nadejściem jesieni i zimy zmieniają się warunki na drodze. Jezdnia staje się mokra, śliska, pokryta śniegiem, deszczem czy nawet lodem. Opony zimowe są specjalnie zaprojektowane do takich warunków. Odpowiedni rodzaj gumy jest elastyczny w niskich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza. Samochód z letnimi oponami jadący 80 km/h po mokrej drodze będzie miał drogę hamowania dłuższą aż o cztery metry od tego z zimowymi oponami. Z kolei na śniegu, przy ujemnej temperaturze, letnie opony wydłużą drogę hamowania aż o 30 metrów! I to przy prędkości tylko 50 km/h. Te 30 metrów może zadecydować o życiu naszym albo innych uczestników drogi.

Z kolei letnia pogoda charakteryzuje się wysokimi temperaturami, zmienną wilgotnością powietrza i dużym nasłonecznieniem. Może nas kusić, aby zachować zimowe opony, ale one z kolei nie poradzą sobie z takim klimatem. Jadąc 80 km/h z zimowymi oponami przy 20 stopniach Celsjusza wydłużamy drogę hamowania o cztery metry.

A co z oponami całorocznymi? Może to być niezły pomysł, jeśli jeździmy tylko po mieście, jednak ze względów bezpieczeństwa lepiej zainwestować w dwa komplety opon – letnie i zimowe. Nigdy nie wiemy, w jakich warunkach przyjdzie nam jeździć.

Na co należy zwrócić uwagę przy wymianie opon?

Wymianę opon w samochodzie dobrze jest powierzyć specjalistom. Jeśli jednak chcesz to zrobić sam, to potrzebujesz lewarka żaba zwanego „pieskiem”, szczotkę drucianą i dobry klucz. W celu zapewnienia równomiernego zużycia zmieniaj miejsce przymocowania opon w samochodzie. Najdalej co dwa sezony opony należy wyważyć, a nie da się tego zrobić samodzielnie. Z tego powodu warto czasem pojechać do specjalistycznego warsztatu.

Niestety czasem nie da się już użyć starych opon i trzeba zainwestować w nowe. Oznaką zużycia jest:

  • dziura w oponie,
  • uszkodzenie nienadające się do naprawy,
  • zużyty bieżnik,
  • wiek opony,
  • nadmiernie zużycie bieżnika wynikające z problemów mechanicznych,
  • źle dobrane opony do pojazdu.

Podziel się