Artykuł sponsorowany Kiedy skup może odmówić złomowania pojazdu?

Kiedy skup może odmówić złomowania pojazdu?

Wycofane z eksploatacji, niesprawne lub po prostu stare samochody należy oddać do stacji demontażu pojazdów. To rozwiązanie pozwala pozbyć się zużytego auta w sposób zgodny z przepisami, odpowiedzialny i przyjazny środowisku. Istnieją jednak pewne sytuacje, w których skup może odmówić zezłomowania pojazdu lub zażądać dodatkowej opłaty. Jakie warunki musi zatem spełnić samochód, by został przyjęty przez autozłom?

Jakie auto można zezłomować? 

Legalne stacje demontażu samochodów zgodnie z polskim prawem mają obowiązek przyjąć każdy wycofany z eksploatacji pojazd, który można zidentyfikować. W praktyce oznacza to, że złomowane auto musi mieć czytelny numer VIN zwany potocznie numerem nadwozia. To składające się z 17 liter i cyfr oznaczenie jest unikalne dla każdego pojazdu i pozwala łatwo go rozpoznać – można je znaleźć na dolnej części przedniej szyby od strony kierowcy, na elementach nadwozia (różnych w przypadku poszczególnych marek aut) oraz w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Do identyfikacji potrzebny może być również numer silnika.

W przypadku gdy oddawanego na złom auta nie można zidentyfikować, złomowisko nie może wydać zaświadczenia o demontażu pojazdu, które jest podstawą do wyrejestrowania samochodu i odzyskania niewykorzystanej składki OC – tłumaczy pracownik Legalnego Autozłomu z Żor.

Opłaty za złomowanie – kiedy stacja demontażu może je pobierać? 

Autozłom nie może pobierać opłaty za kompletne, czyli zawierające wszystkie najważniejsze części, samochody przyjmowane do demontażu. W praktyce często za nie płaci lub oferuje darmowy odbiór wraku. Jeśli jednak całkowita rzeczywista masa auta jest niższa o więcej niż 10 procent od masy zapisanej w dowodzie rejestracyjnym, samochód nie zawiera co najmniej jednego istotnego elementu (np. silnika, nadwozia, skrzyni biegów, układu hamulcowego) stacja demontażu może zażądać zapłaty za każdy brakujący kilogram. Jej wysokość wynosi maksymalnie 10 złotych.

Opłata może również zostać naliczona w przypadku, gdy pojazd zawiera odpady, które zostały do niego dodane oraz jeśli nie jest zarejestrowany w państwie należącym do Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).

W jakich sytuacjach pojazd może nie zostać przyjęty do demontażu? 

Sposób działania stacji demontażu pojazdów, w tym sytuacje, w których prowadzący ją przedsiębiorca może odmówić przyjęcia samochodu, reguluje Ustawa z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. U. 2005 nr 25 poz. 202 z późń. zm.). Zgodnie z artykułem 23 tej ustawy autozłom może odmówić przyjęcia pojazdu, jeśli jego właściciel nie uiści naliczonej zgodnie z prawem opłaty, na przykład za niekompletny samochód.

Przeszkodą do zezłomowania auta może być również brak wymaganych dokumentów, do których należą:

  • dowód rejestracyjny lub inny dokument potwierdzający dane pojazdu;
  • dowód tożsamości właściciela pojazdu;
  • upoważnienie podpisane przez właściciela lub współwłaściciela, gdy auto oddaje na złom inna osoba.

Problem pojawi się również w przypadku braku lub nieczytelnych numerów identyfikacyjnych. W takiej sytuacji skup może nie przyjąć pojazdu, chyba że zostanie do tego zobowiązany decyzją Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Przed planowanym złomowaniem pojazdu warto więc upewnić się, że spełnia on wymagane warunki, zebrać komplet dokumentów i uzgodnić wysokość ewentualnej opłaty. Wówczas cały proces przebiegnie szybko i sprawnie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas