Materiał Partnera Ostatnia droga samochodu - stacja demontażu pojazdów czy złomowisko?

Ostatnia droga samochodu - stacja demontażu pojazdów czy złomowisko?

Każda rzecz, w tym również samochód z czasem się zużywa. Nawet najsolidniejsze modele przestają spełniać wymogi dopuszczenia ich do ruchu, gdyż zaczynają stanowić zagrożenie dla użytkowników dróg i środowiska naturalnego. W przypadku, gdy auta nie da się odratować, konieczna okazuje się jego kasacja. Samochód można przekazać na złomowisko lub do stacji demontażu pojazdów. Która opcja jest lepsza dla właściciela i dla środowiska?

Jaka jest różnica między Stacją Demontażu Pojazdów a Złomowiskiem?

Podstawową różnicą jest przestrzeganie prawa i dbanie o środowisko naturalne. Zgodnie z ustawą o ochronie środowiska, elementy pojazdów takie jak substancje szkodliwe i materiały niebezpieczne muszą być utylizowane przez specjalistyczne przedsiębiorstwa. Generuje to dodatkowe koszty dla SDP. Złomowiska, które nie posiadają koncesji na prowadzenie auto-recyklingu, nie spełniają wymogów ochrony środowiska. Ze względu na środowisko, warto wybrać profesjonalną firmę, która wykorzysta swoje wieloletnie doświadczenie i w oparciu o przepisy prawa, dokona kasacji.


Demontaż pojazdu

Złomowanie auta w Stacji demontażu pojazdów rozwiązuje problem i stanowi źródło cennych surowców uzyskanych z recyklingu. Kierownik warsztatu sprawdza stan techniczny auta, w celu określenia jakie podzespoły nadają się do ponownego użytku. Dalej następuje usuwanie materiałów niebezpiecznych, czyli demontaż akumulatora i poduszek powietrznych. Następnie pojazd zostaje pozbawiony elementów i substancji szkodliwych: płynu hamulcowego, oleju silnikowego i przekładniowego, płynu chłodniczego i do spryskiwaczy, paliwa, zbiornika LPG, filtrów. Specjalistyczne urządzenia osuszają samochód z płynów, które zostają odpowiednio zmagazynowane i zutylizowane. Dalej pojazdy zostają posegregowane na te, z których można wykorzystać wiele części używanych na rynku wtórnym motoryzacji i na te które zostają poddane wnikliwemu recyklingowi na tzw. surowce.

Przetworzenie na surowce wtórne

Większość samochodów, które trafiają do złomowania jest mocno wyeksploatowana. Można je jednak jeszcze poddać segregacji i uzyskać następujące surowce: szkło, opony, tworzywa sztuczne, miedź z instalacji elektrycznej, platynę z katalizatorów, ołów, aluminium, mosiądz i złom. Wszystkie te surowce po przetworzeniu zyskują drugie życie, a ludzie tym samym redukują wydobywanie surowców naturalnych.

Niestety w miejscach, gdzie auta poddawane są rozbiórce bez spełnienia warunków ochrony środowiska, a głównym celem jest maksymalizacja zysków. Substancje szkodliwe i materiały niebezpieczne trafiają stamtąd do środowiska, przyczyniając się do nieuniknionej katastrofy ekologicznej. Firmy uprawnione do prowadzenia recyklingu starają się odzyskać jak największy procent surowców poprzez sprzedaż również części używanych z gwarancją. To my decydujemy co zostawimy po sobie kolejnym pokoleniom

Opracowanie:

Jacek Nikiel Firma Handlowo-usługowa-transport

Goczałkowice-Zdrój , Darwina 1

Podziel się