Artykuł sponsorowany Złomowanie pojazdów – co warto o tym wiedzieć?

Złomowanie pojazdów – co warto o tym wiedzieć?

Złomowanie jest ostatnią rzeczą, która spotyka pojazdy. Oczywiście najczęściej złomuje się auta, które nie nadają się do dalszego korzystania z nich. Niekiedy złomuje się również pojazdy w nieco lepszym stanie technicznym, jednak z uwagi na nieopłacalne ich utrzymanie, a także koszty naprawy przewyższające wartość samochodu, właściciele takich pojazdów decydują się na ich złomowanie. Czym dokładnie jest złomowanie i co jest w tym procesie ważne?

Złomowanie pojazdów – na czym polega?

W większości przypadków samochody i inne pojazdy, które nie nadają się już do dalszego użytkowania, ich sprzedaż jest niemożliwa, a koszt naprawy przekraczałby wartość pojazdu, ich właściciele decydują się na oddanie ich do stacji demontażu lub punkty zbierania pojazdów. Oczywiście zanim oddamy pojazd do konkretnego miejsca należy mieć pewność, że działa ono w pełni legalnie i posiada wszelkie zezwolenia od marszałka województwa.

W sytuacji, gdy udajemy się do stacji demontażu, ważne jest to, by mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający naszą tożsamość. Poza tym niezbędne jest zabranie ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu, karty pojazdu lub innego dokumentu będącego potwierdzeniem danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym. Oczywiście do zezłomowania pojazdu konieczne jest to, by posiadał on numer VIN, numer nadwozia, numer podwozia lub numer ramy.

Złomowanie pojazdu polega na wycofaniu go z użytku poprzez oddanie go do punktu zajmującego się przyjmowaniem i składowaniem do czasu utylizacji pojazdów nienadających się do dalszego użytkowania.

Co jest ważne podczas złomowania pojazdów?

Podczas złomowania pojazdów warto jest wiedzieć kilka rzeczy o tym procesie. Przede wszystkim stacja demontażu zajmująca się złomowaniem, jak np. Autokasacja Autozłom U Jacka powinna unieważnić dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, a także jego tablice rejestracyjne. Gdy te dokumenty i przedmioty nie mają już żadnej wartości, dotychczasowy właściciel pojazdu otrzymuje oświadczenie potwierdzające ich unieważnienie oraz zaświadczenie będące potwierdzeniem ze złomowania pojazdu. Zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu wydawane jest w trzech egzemplarzach. Pierwszy otrzymuje właściciel pojazdu, drugi właściciel stacji demontażu, a ostatni wydział komunikacji.

W kolejnym kroku były właściciel pojazdu musi udać się do wydziału komunikacji, by złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Należy mieć na uwadze, że czas na to jest ograniczony i wynosi 30 dni. Oprócz wyrejestrowania pojazdu w wydziale komunikacji, dobrym pomysłem jest także zgłoszenie zezłomowania samochodu do ubezpieczalni. To umożliwi zaprzestanie naliczania składek ubezpieczenia obowiązkowego OC na kolejny rok. Dodatkowo będziemy mogli otrzymać zwrot niewykorzystanej części składni za okres od dnia zezłomowania pojazdu do końca trwania umowy z ubezpieczycielem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas