Artykuł sponsorowany Metale kolorowe - do czego służą?

Metale kolorowe - do czego służą?

Do metali nieżelaznych zaliczamy wszystkie te stopy, które nie zawierają w swoim składzie żelaza - jak sama nazwa na to wskazuje. Zróżnicowane właściwości sprawiają, że możemy je wykorzystywać w wielu, różnych dziedzinach przemysłu. Dowiedz się, jakie stopy możemy zaliczyć do metali nieżelaznych i do czego są one zazwyczaj wykorzystywane w naszym kraju.

Metale nieżelazne, czyli jakie?

Metale nieżelazne inaczej nazywane są metalami kolorowymi. Nie zawierają żelaza. Do grupy tzw. metali kolorowych  zaliczamy ołów, cynk, aluminium, miedź, cynę, srebro, złoto, a do stopów mosiądz, brąz.  Metale kolorowe to dobre przewodniki ciepła, dlatego też mają duże zastosowanie w gospodarce i innych dziedzinach techniki. Posiadają różnorodne właściwości. Metale nieżelazne możemy podzielić na dwie grupy:

  • metale ciężkie, które są łatwo topliwe - cynk, cyna, ołów, kadm, cyrkon, bizmut oraz trudno topliwe - kobalt, miedź, nikiel, cyrkon, pallad, złoto, platyna srebro oraz bardzo trudno topliwe - wolfram, molibden, tantal.

  • metale lekkie, łatwo topliwe - magnez, aluminium oraz trudno topliwe - tytan.

Na polskim rynku możemy wyróżnić wiele firm, które prowadzą skup metali kolorowych, a wśród nich trzeba wymienić Hanmet.

Zastosowanie metali nieżelaznych

W przemyśle często wykorzystywane są te metale, które posiadają tzw. pamięć kształtu. Możemy w ten sposób znacznie obniżyć koszty produkcji. Metale, którym obróbka termiczna bądź też mechaniczna nadała odpowiedni kształt - zwyczajnie go zachowują. Nieżelazne metale najczęściej kojarzą się z blachami, pasmami i taśmami. Jednak oprócz tego, wytwarza się z nich także drobne połączenia elektryczne, zawory bezpieczeństwa, regulatory przepływu wody w grzejnikach, elementy siłowe, wielkogabarytowe jak i miniaturowe. Oprócz tego, metale te służą również do wytwarzania narzędzi wykorzystywanych w medycynie do przeprowadzania operacji. Wykonywane są również implanty z metali nieżelaznych, dzięki swojej prostej obróbce i podatności na zmiany kształtu. Beryl jest elementem składu cementu dentystycznego, a za to bar, wykorzystywany jest jako kontrast do zdjęć RTG. Powłoki z tych metali wykorzystywane są również w architekturze do dekoracji wnętrz. Nadają pomieszczeniom oryginalności i ciekawego, nowoczesnego designu. Jak widać, metale nieżelazne znajdują swoje zastosowanie w coraz większej ilości branż. Mają zróżnicowane właściwości i to zdecydowanie jest ich największym plusem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas