Artykuł sponsorowany Jak wybrać akumulator samochodowy?

Jak wybrać akumulator samochodowy?

Okres użytkowania standardowego akumulatora samochodowego wynosi około pięciu lat, można go jednak znacząco przedłużyć dzięki odpowiedniej eksploatacji pojazdu. Dopiero po tym czasie pojawia się jednak prawdziwy problem, bowiem nie każdy z nas wie, jakimi parametrami powinniśmy kierować się przy zakupie nowego produktu. Oto krótki poradnik, jak wybrać urządzenie, które będzie bezawaryjnie służyło nam wiele lat.

Korzystaj ze sprawdzonych dostawców

W przypadku akumulatorów ogromne znaczenie ma ich właściwy i profesjonalny sposób przechowywania. Niestety jest to element rzadko praktykowany w dużych sklepach, gdzie są one narażone na działanie światła i nieodpowiedniej temperatury. Dlatego w tym przypadku zdecydowanie lepiej zdać się na specjalistyczne punkty sprzedaży, oferujące szeroką paletę produktów, a także akumulatory na zamówienie.

Kieruj się zaleceniami producenta

Zdecydowanie najlepszą opcją jest kierowanie się tym, jaki akumulator został w naszym samochodzie zamontowany przez producenta. Nigdy bowiem nie jest to przypadek, a urządzenia te są zawsze dopasowywane do warunków pracy konkretnego modelu, w tym do zamontowanych w nim gadżetów elektronicznych. Przykładem jest niestosowanie zwykłych urządzeń kwasowo-ołowiowych w przypadku modeli z systemem start-stop, gdzie byłyby narażone na zbyt wymagającą eksploatację.

Większy akumulator - nie zawsze lepszy

Jak wspomniano wcześniej, kupno akumulatora będzie zależało od kilku parametrów związanych z naszym konkretnym modelem samochodu. Błędne jest jednak, niejako prewencyjne zakupienie urządzenia większego. Akumulator taki będzie bowiem pozostawał w stadium ciągłego niedoładowania, co negatywnie wpłynie na jego żywotność oraz sprawność, a my narazimy się na niepotrzebne koszty.

Prąd rozruchowy

Prąd rozruchowy określany w amperach (A), charakteryzujący wydatek prądu jaki nasz akumulator jest zdolny wygenerować w krótkim przedziale czasu, ma szczególne znaczenie zimą. Właśnie wtedy będziemy musieli zmierzyć się z potrzebą dużej ilości energii, aby uruchomić jednostkę napędową. Wartość tą zazwyczaj dobrze skonsultować ze sprzedawcą, który doradzi nam najlepsze rozwiązanie do konkretnego samochodu.

Kształt oraz ulokowanie biegunów

Ostatni parametr, chociaż nie mniej ważny, to kształt akumulatora, który powinien być odpowiednio sparowany z naszym samochodem. Ma to znaczenie także dlatego, że źle umocowany będzie działał w sposób mniej efektywny, na przykład nie doładowując się odpowiednio w trakcie jazdy. Co do ulokowania biegunów akumulatora, oczywiście muszą one zostać dopasowane do instalacji pojazdu. Jak podają sprzedawcy z firmy Ogniwo-Plus2, rozwiązania stosowane w tym obszarze różnią się w zależności od producentów, dobrze więc skorzystać z fachowej porady w tym zakresie.

Akumulator to ważny element w naszym samochodzie. Kupując odpowiednio dopasowany do pojazdu, w dłuższym przedziale czasu możemy zaoszczędzić nieco gotówki oraz zapewnić sobie długą i bezproblemową eksploatację. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas