Artykuł sponsorowany Jak obliczyć niezbędną pojemność akumulatora?

Jak obliczyć niezbędną pojemność akumulatora?

Pod maską samochodu znajduje się akumulator, który jest sercem każdego pojazdu. Na jego etykiecie nie znajdziesz jednak nazwy modelu, a ciągi cyfr i liter, pod którymi ukryte są najważniejsze parametry tj. napięcie, pojemność, prąd rozruchowy i norma, według której go zmierzono. Pojemność baterii najczęściej określa producent, gdyż zależy ona od mocy i pojemności skokowej jednostki napędowej w pojeździe. Jak jednak obliczyć pojemność akumulatora?

Czym jest pojemność akumulatora?

Pojemność akumulatora nazywana jest także pojemnością znamionową. Jej wartość informuje kierowców o tym, przez ile godzin w temperaturze około 25 °C akumulator będzie w stanie oddawać prąd o natężeniu jednego ampera aż do rozładowania. Przy czym rozładowanie akumulatora do wartości poniżej 10 V grozi jego uszkodzeniem lub dużym spadkiem pojemności.

Jak dowiadujemy się w rozmowie z przedstawicielem firmy Bat Profi, która jest dystrybutorem akumulatorów na Śląsku: pojemność podawana jest w amperogodzinach. Im jest ona większa, tym więcej energii zmieści się w baterii. Pojemność zawsze powinna być dobrana do danego pojazdu, jego wielkości, rodzaju silnika, a także zapotrzebowania na prąd. Najlepiej, jakby była równa wartości sugerowanej przez producenta pojazdu.

Jak zmierzyć pojemność akumulatora?

Dobranie odpowiedniej pojemności akumulatora do potrzeb użytkownika wcale nie jest takie trudne. Do jej mierzenia służą specjalne urządzenia, które pozwalają określić zużycie obecnej baterii, zmierzyć pojemność nowej i porównać otrzymany wynik z parametrami, które określił producent. Przy obliczaniu pojemności akumulatora warto rozpocząć od przeprowadzenia bilansu energetycznego. Bierze się wówczas pod uwagę wszystkie urządzenia elektryczne, które w danym pojeździe zużywają prąd. Urządzeń tych jest najwięcej w bogato wyposażonych samochodach. Bilans ten pozwala sprawdzić ilość energii zużywanej każdego dnia, która musi zostać zwrócona do akumulatora. Wystarczy moc danego urządzenia podzielić przez napięcie, a uzyskany wynik pomnożyć przez czas działania w ciągu doby.

Pamiętaj, że wybór akumulatora samochodowego nie kończy się na dobraniu jego odpowiedniego rozmiaru i kształtu. Każdy kierowca powinien umieć prawidłowo odczytywać oznaczenia akumulatorów i dobrać ich właściwą pojemność. Dobry wybór baterii sprawi, że będzie niezawodna. Jeżeli nadal masz trudności w obliczeniu potrzebnej pojemności akumulatora, wybierz prostsze rozwiązanie i skorzystaj z gotowego kalkulatora czasu pracy baterii.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas