Artykuł sponsorowany Przetwornica samochodowa - dostęp do zasilania w każdych warunkach

Przetwornica samochodowa - dostęp do zasilania w każdych warunkach

Przetwornica samochodowa nie jest kolejnym gadżetem typu „must have”, który okazuje się ostatecznie całkowicie bezużyteczny. Urządzenie to jest nieocenione podczas długiej podróży lub podczas pobytu w miejscu bez dostępu do prądu. Dzięki niemu wszystkie sprzęty elektryczne mogą nadal być zasilane. Czym jest przetwornica? Jak działa to urządzenie? Kiedy jego posiadanie jest szczególnie przydatne?

Czym jest przetwornica samochodowa?

Przetwornica samochodowa zwana również inwerterem lub falownikiem jest urządzeniem, które możemy podłączyć do gniazda zapalniczki w pojeździe, bezpośrednio do akumulatora lub wpiąć do instalacji fotowoltaicznej. Jest ona w stanie przetworzyć prąd stały o napięciu 12V lub 24V na prąd zmienny o napięciu 230V. Może też zmieniać napięcie prądu stałego z 12V na 24 V i odwrotnie.

Ponieważ akumulatory, w jakie wyposażone są samochody, mają różne napięcia, to właśnie na ten parametr należy zwrócić uwagę podczas poszukiwania inwertera odpowiedniego do posiadanego modelu pojazdu.

Na rynku dostępnych jest kilka wariantów:

  • przetwornica 12 V,
  • przetwornica 24 V,
  • przetwornica 48 V.

Napięcie zakupionego urządzenia musi być dostosowane do tego, jakie jest w gnieździe pojazdu. W przeciwnym wypadku nie będzie działać ono poprawnie.

Jak wyjaśniają fachowcy z firmy handlowo-usługowej Dostawcy Prądu -przetwornice samochodowe mogą mieć postać urządzeń z napięciem o czystym sinusie, odpowiednich do stałego zasilania m.in. sprzętu AGD a także urządzeń z napięciem o modyfikowanym sinusie wykorzystywanych do zasilania m.in. przenośnego sprzętu elektronicznego jak laptop czy aparat cyfrowy.

Pierwszy typ inwertera jest więc przeznaczony do urządzeń wyraźnie bardziej wymagających, stąd i cena, jaką trzeba za nie zapłacić, będzie wyższa, niż w przypadku tych drugiego typu.

Do czego przydaje się przetwornica samochodowa?

W zależności od wybranego modelu przetwornicy możliwe będzie zasilenie innego typu urządzeń. Inwerter o napięciu z czystą sinusoidą będzie odpowiedni do: silnika indukcyjnego, sprzętu AGD, telewizora, klimatyzatora. Natomiast ten o napięciu z modyfikowaną sinusoidą pozwoli zasilić: komputery przenośne (laptopy, notebooki), elektronarzędzia, smartfony, oświetlenie.

Ważne, by podczas podłączania poszczególnych urządzeń do przetwornicy samochodowej pamiętać o tym, że może ona być obciążana do maksymalnego poziomu 80%.

Dzięki posiadaniu inwertera bez względu na miejsce, w którym się obecnie przebywa - czy to leśna głusza, czy pole namiotowe - bez przeszkód będzie można naładować telefon, czy zagotować wodę, by zaparzyć poranną kawę. Realna staje się przez to wizja spędzenia urlopu z dala od miejskiego zgiełku w towarzystwie dzieci, które nie wyobrażają sobie przerwy w dostępie do telefonu czy komputera. Warto jednak zadbać w takim wypadku o to, by przetwornica miała odpowiednią do potrzeb ilość gniazd wejściowych, porty USB, czy uniwersalne gniazdo na wszelkiego rodzaju europejskie wtyczki.

Przetwornice są również jednym z podstawowych elementów instalacji fotowoltaicznych montowanych na kamperach, jachtach, łodziach i pojazdach specjalnego przeznaczenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy przebywać w celach wypoczynkowych, jaki zawodowych z dala od cywilizacji nie rezygnując z jej udogodnień. Chociażby takich, jak oświetlenie elektryczne, zasilanie nawigacji, urządzeń pomiarowych  i wielu innych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter