Artykuł sponsorowany Wymiana akumulatora w samochodzie

Wymiana akumulatora w samochodzie

Wysokiej klasy akumulator ważny jest dla sprawności silnika benzynowego, a także wysokoprężnego. W przypadku znacznego jego zużycia nie można już go naładować, lecz należy postawić na wymianę. Wbrew powszechnym opiniom nie jest to jednak proste zadanie. Problemy napotkać można już przy doborze odpowiedniego akumulatora. By nie dopuścić zatem do kupna nieodpowiedniej baterii, która może przynieść więcej szkód niż pożytku, warto na wymianę udać się do dobrego warsztatu mechaniki pojazdów.

Jak często należy wymieniać akumulatory?

Akumulatory to podzespoły eksploatacyjne, czyli takie, które ulegają zużyciu, a także procesom starzenia. Standardowy czas żywotności akumulatora to zaś okres 5 lat. Na rynku dostępne są jednak wysokiej klasy markowe baterie, które mogą pracować nawet do 8 lat. Jest to możliwe dzięki rozwijającej się technologii, która pozwala dzisiaj na doładowywanie urządzenia za pomocą niebywale wydajnej mikroprocesorowej ładowarki zwanej prostownikiem. Taki proces ładowania powinien odbywać się przynajmniej 2 razy w roku, jeśli kierowca często wyrusza autem w dalekie trasy.

Każdy kierowca powinien również wystrzegać się takiej eksploatacji auta, która doprowadza do szybkiego zużycia nawet najlepszego akumulatora. Niewskazane jest pozostawianie pojazdu w bezczynności na wiele dni i to przy temperaturach niższych niż 0 stopni Celsjusza. Doprowadza to do silnego rozładowania baterii lub jej ciągłego niedoładowania. Niedoładowanie wiąże się też z użytkowaniem auta tylko na trasach krótkich lub może być wynikiem złej pracy alternatora. Ten zawsze powinien być w pełni sprawny. O co jeszcze trzeba zadbać? Obudowa akumulatora powinna być czysta. Nie można doprowadzić do skorodowania oczka przewodów masowych oraz zaśniedzenia styków.

Wielu kierowców popełnia jeszcze dwa poważne błędy: ładuje akumulator zbyt silnym prądem lub kupuje akumulator o zbyt małej pojemności. Lepiej zatem wymianę powierzyć w ręce specjalistów. Tych znaleźć można w warsztacie AUTOKOSMO, który działa w Poznaniu.


Właściwy dobór akumulatora samochodowego

Dobór akumulatora samochodowego to nie takie proste zadanie jakby mogło się zdawać. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na szereg parametrów użytkowych urządzeń. Najważniejsza jest pojemność akumulatora, zakres prądu rozruchowego, generowane napięcie prądu, typ biegunów, a także sposób mocowania. Nie bez znaczenia jest również sam typ akumulatora oraz jego marka. Obecnie prawdziwym standardem – przy nowszych autach – są akumulatory bezobsługowe z kontrolką (diodą) poziomu naładowania. Najczęściej są to konstrukcje kwasowo-ołowiowe, w których dodatkowo wykorzystuje się stop srebra. Popularne są również – najdroższe i najbardziej żywotne – akumulatory żelowe.

Specjalne typy akumulatorów powinno się zaś kupować do aut terenowych, a także sportowych. Podobnie jest z bateriami dla samochodów klasy premium. Ekskluzywne i drogie auta nie tylko wymagają wymiany akumulatora, ale także wymaga się, by podłączyć urządzenie pod komputer i do złącza OBDII. Kierowcy samochodów wysokoprężnych z systemem START-STOP powinni zainteresować się zaś akumulatorami EFB – Enhanced Flooded Battery.

Jak można zatem zauważyć czynników, które wpływają na dobór właściwego akumulatora, jest wiele. Nie warto zatem stawiać tylko na własną wiedzę czy wskazówki z Internetu. Lepiej zapłacić za usługę wymiany i cieszyć się dobrze zamontowaną oraz wybraną baterią, niż borykać się później z problemem z rozruchem auta. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas