Artykuł sponsorowany Jak dobrać akumulator samochodowy?

Jak dobrać akumulator samochodowy?

Zbliża się zima, czyli najcięższy okres dla kierowców i ich akumulatorów. Ujemne temperatury sprawiają, że napęd potrzebuje większej energii, żeby się uruchomić, przez co spada jego wydajność. W większości przypadków ładowanie akumulatora przy użyciu prostownika jest chwilowym rozwiązaniem, a nie lekarstwem. Sprawdź, jak dobrać nowy sprzęt i ciesz się z bezproblemowego użytkowania auta na nowo. 

Czym się kierować?

Najpierw powinniśmy sprawdzić instrukcję samochodu. Znajdziemy tam wszystkie potrzebne parametry akumulatora, których fabrycznie użył producent. Pamiętajmy, że jeżeli auto zostało wyposażone w model kwasowo-ołowiowy, to nie powinniśmy wymieniać go na nowszy model typu AGM. W przeciwnym razie możemy narazić się na ponowne problemy z baterią i konieczność wymiany akumulatora nawet po miesiącu. A chyba nie o to chodzi?

Poznaj najważniejsze parametry

Głównymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę są:

  • pojemność akumulatora w amperogodzinach (Ah), która nie może być większa od wartości podanych przez producenta;
  • wartość prądu rozruchowego w amperach (A);
  • rodzaj mocowania stopki, oznaczana wartością B;
  • typ biegów;
  • napięcie prądu.

Jeżeli dokładnie porównamy powyższe parametry, z tymi zalecanymi przez producenta, to będziemy mieć pewność, że wybraliśmy właściwy model.

Rodzaje akumulatorów

Najpopularniejszym modelem akumulatorów są te kwasowo-ołowiowe, złożone z ołowianych ogniw galwanicznych, które są zalane roztworem kwasu siarkowego. Charakteryzuje je niska cena i dobra jakość. Dzieli się je na obsługowe i bezobsługowe. W tych pierwszych należy sprawdzać elektrolity przy użyciu systemu zaworów. Natomiast te drugie mają szczelną obudowę, dzięki której nie dochodzi do odparowywania ich. Najczęściej stosuje się je w samochodach osobowych. Na rynku znajdziemy również akumulatory żelowe, o większej pojemności, które dobrze znoszą wstrząsy mechaniczne, dlatego świetnie nadają się do motocykli oraz aut terenowych. Natomiast najmniej popularne są akumulatory AGM, czyli Absorbent Glass Mat wyposażone we włókno szklane wypełnione elektrolitem. Mają one podobną pojemność do modeli kwasowo-ołowiowych, ale lepiej znoszą wstrząsy i wibracje. Jednak ich wysoka cena sprawia, że są najrzadziej wybierane przez kierowców.

Gdzie kupić nowy akumulator?

Nowy akumulator możemy kupić u mechanika, w sklepach specjalistycznych, hipermarketach lub sklepach wielobranżowych. Jednak zdecydowanie odradzamy dwie ostatnie opcje, ponieważ nie mamy pewności, jak je przechowywano. Najbezpieczniej jest wybrać sprawdzone źródło. Jednym z takich miejsc jest Zakład Handlowo-Usługowy Robert Guzik należący do sieci warsztatów Opony Express. Doświadczona kadra specjalistów dobierze odpowiedni akumulator, który zapewni bezpieczeństwo oraz komfort w codziennej eksploatacji auta. Warto zapoznać się z ich bogatą ofertą, w której znajdziemy akumulatory do każdego typu pojazdów.

Jak przedłużyć żywotność akumulatora?

Kupiliśmy akumulator i co dalej? Teraz warto dowiedzieć się jak przedłużyć jego żywotność. Przede wszystkim nie należy doprowadzać do rozładowań. Jednak, gdy już do nich dojdzie, to baterię należy naładować prądem o maksymalnym natężeniu 1/10 pojemności. Gdy w akumulatorach kwasowo-ołowiowych zabraknie elektrolitu, to można uzupełnić wyłącznie przy użyciu wody destylowanej. Natomiast modele AGM ładujemy tylko specjalnymi ładowarkami. Pamiętajmy jednak, że bez względu na to, jaki akumulator mamy, to nic tak nie ładuje baterii, jak wyjazd od czasu do czasu w dłuższą trasę. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas