Materiał Partnera Opony samochodowe – jakie są dla nich największe zagrożenia na drodze?

Opony samochodowe – jakie są dla nich największe zagrożenia na drodze?

Choć opony kojarzą po prostu z kawałkiem gumy, to nie ulega żadnej wątpliwości, że te produkowane współcześnie znacznie różnią się od rozwiązań, z jakimi mogliśmy spotkać się jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie ma się do czynienia z zaawansowanymi technologicznie mieszankami, przy których projektowaniu, zwraca się wyjątkową uwagę na wytrzymałość oraz stabilność. Niemniej jednak każda, nawet najdroższa opona może ulec zniszczeniu. Jakich zatem sytuacji unikać i gdzie udać się z prośbą o pomoc, gdy dojdzie do awarii?

Dobór opon – ważniejszy niż się wydaje

Aby zrozumieć to, dlaczego tak często specjaliści z branży motoryzacyjnej mówią o oponach, należy uświadomić sobie, jak ważną rolę odgrywają. Zasadniczo rzecz ujmując, jest to jedyny element wyposażenia auta, który bezpośrednio styka się z nawierzchnią drogi. Wbrew powszechnie panującej opinii, opony odpowiadają nie tylko za bezpieczeństwo, ale także za komfort podróżowania. Dlatego właśnie tak istotna staje się kwestia dopasowania ich właściwości do konkretnych cech pojazdu. Mowa tu przede wszystkim o masie własnej pojazdu, mocy silnika przenoszonej na koła, średniej ilości przejechanych w ciągu roku kilometrów, czy stylu samej jazdy.

Zupełnie inne produkty, bez względu na to, czy chodzi o wymianę opon na letnie, czy na zimowe, sprawdzą się w rodzinnym kombi, a inne w wymarzonym aucie sportowym. Osobną grupę opon stanowią oczywiście te o zastosowaniu specjalistycznym. W tej kategorii znajdziemy opony do pojazdów rolnych i ciężarowych, które ze względu na trudną specyfikę pracy, powinny charakteryzować się najlepszymi możliwymi parametrami. Jakie zatem sytuacje mogą przyczynić się do zniszczenia opony w trakcie jazdy?

Przebita opona – jak szybko poradzić sobie z problemem?

Do zniszczenia struktury opony, a co za tym idzie, utraty jej właściwości użytkowych przyczynić może się wiele czynników. Poza wspominanym już złym dostosowaniem ogumienia do konkretnych cech pojazdu, na żywotność opon ma wpływ m.in. stan nawierzchni, po której się poruszamy. Jeżeli z racji wykonywanych obowiązków służbowych często musimy podróżować po autostradach i drogach ekspresowych, w zasadzie nie ma się o co martwić, ponieważ stan nawierzchni stale kontrolowany jest przez odpowiednie służby. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku dróg powiatowych i gminnych. To właśnie w takich miejscach najczęściej dochodzi do przebicia opony przez przedmioty takie jak ostre kamienie. Oponę przebić można także, najeżdżając z dużą prędkością na koleiny. Wielu kierowcom bardzo zależy również na tym, aby ich opony posłużyły „przez jeden sezon”. Nie można jednak zapominać o tym, iż mocno wyeksploatowana opona narażona jest na czynniki zewnętrzne znacznie bardziej.

Co zatem w sytuacji, gdy awaria przytrafi się w trasie z dala od domu? Z praktycznego punktu widzenia, najlepszym pomysłem jest skorzystanie z usług firm, zajmujących się mobilnym serwisem opon. Mowa tu o przedsiębiorstwach takich jak Milano-Tech, które dzięki swojemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej są w stanie pomóc dosłownie w każdej sytuacji. Wszyscy kierowcy, zarówno ci z pojazdów osobowych, rolniczych, jak i ciężarowych, mogą liczyć tutaj na szybką realizację zlecenia oraz bardzo atrakcyjne warunki cenowe. 

Podziel się