Materiał Partnera Jak kupić dobre opony używane - poradnik

Jak kupić dobre opony używane - poradnik

Większość kierowców chociaż raz w życiu zastanawiała się, czy lepiej jest zainwestować w nowy komplet opon, czy może nieco zaoszczędzić i kupić opony używane. Te natomiast, stanowią jeden z najważniejszych elementów w naszym samochodzie, ponieważ nie tylko wpływają na bezpieczeństwo jazdy, ale także jej komfort. Podpowiadamy więc, w jaki sposób kupić dobre używane opony, które zapewnią bezkolizyjną jazdę i gotówkę w portfelu.

Czy warto kupić używane opony? 

Za kupnem używek przemawia wiele zachęcających argumentów, jednak to właśnie zaoszczędzenie nawet do 40% pieniędzy, które wydalibyśmy na nowy komplet, wpływa na ostateczną decyzję zakupu. Warto jednak ją przemyśleć, ponieważ istnieją również i wady takiego rozwiązania. Przede wszystkim kupując używane opony, nie mamy wiedzy, skąd one pochodzą, gdzie były wcześniej używane i w jakim dokładnie są stanie. Jak tłumaczy specjalista z firmy Transgum, takie opony bardzo często pochodzą z aut powypadkowych, które następnie są kompletowane.Należy jednak pamiętać, że dobra cena nie zawsze musi być równoznaczna z dobrą okazją. Dlaczego? Opony używane bardzo często wyglądają niestety tylko pozornie dobrze. Jeśli nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, trudno nam będzie dostrzec ich uszkodzenia, które znajdują się we wnętrzu opony, prowadzące niekiedy do bardzo poważnych konsekwencji, jak nawet eksplozja.

Sprawdź stan opony

Kupując używane opony, przede wszystkim sprawdź stan bieżnika - to on w dużej mierze decyduje o tym, czy opona jest zdatna do użytkowania. Pamiętajmy, że według polskiego prawa, bieżnik powinien mieć minimum 1,6 mm głębokości, jednak wybierając oponę zwłaszcza na zimę, warto zdecydować się na co najmniej 4-5 mm. Ponadto, należy zwrócić uwagę na to, czy bieżnik jest równomierny i czy nie posiada żadnego rodzaju defektów, jak np. ząbkowania. Kolejnym elementem, o który powinniśmy spytać sprzedawcę, jest wiek opony. Jak wskazują producenci, ich żywotność to maksymalnie 10 lat - dlatego, jeśli jeszcze chcemy korzystać z używanego już egzemplarza, wybierajmy maksymalnie 5-letnie opony. Ważnym aspektem są również różnego rodzaju uszkodzenia - sprawdźmy, czy ogumienie nie posiada żadnych defektów, w postaci pęknięć, czy nieregularnego kształtu, który może skutkować “biciem” opony i szybszym jej zużyciem.

Podziel się