Materiał Partnera Jak często należy wymieniać filtry w samochodzie?

Jak często należy wymieniać filtry w samochodzie?

Każdy pojazd posiada kilka rodzajów filtrów (m.in. silnikowy, kabinowy). Owe elementy dość szybko ulegają zużyciu i tracą swoje ważne właściwości. Należy je regularnie wymieniać. Filtry nie są same w sobie kosztowne. Właściciel pojazdu przeznaczy znacznie więcej funduszy na naprawę usterek, aniżeli na zamianę danego filtra. Jak często powinno się wymieniać te elementy w samochodzie?

Znaczenie filtra oleju silnikowego

Filtr oleju silnikowego jest jednym z najważniejszych filtrów. Odpowiada za oczyszczanie oleju z zanieczyszczeń, które przedostają się do niego wraz z powietrzem i produktami spalania. Brak wymiany tego filtra wpłynąłby na szybsze zużycie silnika i pogorszenie właściwości smarnych oleju.

Filtr oleju silnikowego powinno się wymieniać raz w roku lub po przekroczeniu 10-15 tysięcy kilometrów. Najlepiej wybierać tylko produkty profesjonalnych i renomowanych producentów – niesprawdzone filtry samochodowe mogłyby wpłynąć negatywnie na kondycję silnika.

Filtr paliwa

Filtry paliwa odpowiadają za oczyszczanie paliwa z osadów i cząstek stałych. Brak wymiany wpłynąłby na szybsze zużycie wtryskiwaczy. Regularność zamiany jest uzależniona od rodzaju silnika. W przypadku silników benzynowych filtr paliwa powinien być wymieniany co 100 tysięcy kilometrów. W silnikach wysokoprężnych sytuacja prezentuje się inaczej (nawet co 30-50 tysięcy kilometrów).

Filtry kabinowe

Filtry kabinowe wpływają na brak zanieczyszczeń wewnątrz pojazdu. Ich obecność powoduje eliminowanie pyłków i kurzu, które wpływają szczególnie negatywnie na alergików. Filtry kabinowe powinno się wymieniać raz w roku (najlepiej razem z filtrami powietrza). Warto wybierać wersje z wkładem węglowym, które są znacznie bardziej skuteczne w oczyszczaniu powietrza.

Filtry powietrza

Filtr powietrza jest kolejnym ważnym filtrem w pojeździe. Odpowiada on za oczyszczenie powietrza (przedostającego się do komór spalania) z pyłu, owadów, kurzu. Brak jego wymiany wpłynie na zanieczyszczenie silnika, co może przynieść zgubne konsekwencje podczas jazdy.

Filtry powietrza powinno się wymieniać przynajmniej raz w roku bądź po przekroczeniu 20-30 tysięcy kilometrów.

Wszystkie wymienione filtry samochodowe można zakupić w specjalistycznej hurtowni Buwar. Wszystkie proponowane elementy przyczyniają się do wydłużenia czasu eksploatacji pojazdów. Sklep posiada w swojej ofercie także oleje do różnych samochodów (np. przekładniowe, przemysłowe, wielofunkcyjne), smary, a także płyny (eksploatacyjne, hamulcowe, do chłodnic) i kosmetyki do pielęgnacji pojazdów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas