Materiał Partnera Na czym polega naprawa zawieszenia pneumatycznego?

Na czym polega naprawa zawieszenia pneumatycznego?

Liczne zalety zawieszenia pneumatycznego sprawiają, że w coraz częściej zastępuje ono standardowe zawieszenie hydrauliczne. O wiele lepiej amortyzuje, a tym samym poprawia również komfort jazdy, wpływa na bezpieczeństwo przy pokonywaniu zakrętów. Na układ zawieszenia pneumatycznego składają się precyzyjne elementy, które wymagają regularnych przeglądów.

Wizyty w autoserwisie

Zarówno rutynowymi przeglądami, jak i naprawą zawieszeń pneumatycznych powinien zająć się wyspecjalizowany w tym serwis. Usługi w tym zakresie, a ponadto sprzedaż części do zawieszeń pneumatycznych oferuje serwis Adriana Barańskiego w Luboniu.

Wykonanie dokładnego przeglądu podzespołów jest pracochłonne i wymaga specjalistycznej wiedzy. O sprawności układu decyduje przede wszystkim jego szczelność. Ona uzależniona jest od stanu przewodów ciśnieniowych oraz poduszek powietrznych, a także działania czujników i zaworów. Nawet niewielka usterka niewykryta w porę będzie generować duże koszty.

Diagnostyka zawieszeń pneumatycznych obejmuje przede wszystkim sprawdzenie szczelności miechów, czyli właśnie poduszek powietrznych oraz kontrolę optyczną kolumny zawieszenia. Usterka w jednym elemencie często pociąga za sobą awarię w innym – na przykład kompresor może ulec uszkodzeniu, jeśli miechy nie działają prawidłowo.

Naprawa i wymiana części

Zawieszenie pneumatyczne jest kosztownym układem, dlatego musimy dbać o niego, aby uniknąć wysokich wydatków. Czasem jednak naprawy są nie do uniknięcia. Jednym z rozwiązań w przypadku wystąpienia usterki jest regeneracja zawieszeń pneumatycznych.

Wykonywana jest ona na specjalistycznych urządzeniach i precyzyjnie. Regenerowane miechy czy amortyzatory swoimi parametrami w żaden sposób nie odbiegają od nowych części. Możliwe jest też ich długotrwałe użytkowanie. Po regeneracji testowane są one pod względem sprawności i szczelności, dzięki czemu mamy gwarancję poprawnie wykonanej usługi. Pamiętajmy też, aby wybierać serwis, który oferuje gwarancję za swoje naprawy.

W przypadku części do zawieszenia pneumatycznego nie mamy możliwości stosowania tańszych zamienników. Naszymi jedynymi rozwiązaniami są nowe lub używane – w tym ostatnim przypadku najczęściej są to regenerowane części do zawieszenia pneumatycznego, co oznacza, że możemy być pewni ich sprawności.

Stan układu powinien być sprawdzany przy zmianie opon. Zalecane jest też wykonywanie przeglądów w okresie zimowym. Woda stanowi duże zagrożenie dla zawieszenia pneumatycznego, a wysoki poziom wilgoci w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia awarii.

Podziel się