Artykuł sponsorowany Jak często i w jakim zakresie serwisować klimatyzację samochodową?

Jak często i w jakim zakresie serwisować klimatyzację samochodową?

W obecnej sytuacji większość z nas pozostaje w domach i unika podróży, w tym też samochodowych, jeśli nie są one konieczne. Oznacza to, że kiedy już będziemy mogli bezpiecznie wyjść na zewnątrz, jednym z pierwszych miejsc, które powinniśmy odwiedzić, będzie warsztat samochodowy. Musimy bowiem pamiętać, że po okresie przestoju nasz samochód wymagać będzie dokładnego przeglądu.

Serwis klimatyzacji samochodowej

Jednym w ważnych układów każdego samochodu jest układ klimatyzacji. Niestety wielu kierowców nie dba o utrzymanie go w dobrym stanie. Tymczasem odgrywa on dość ważną rolę – zapewnia nam komfort podczas jazdy nie tylko pod względem temperatury, ale również czystości powietrza. Dlatego zaniedbanie klimatyzacji może być groźne dla naszego zdrowia. Sygnałami, które wskazują na to, że konieczna może być wizyta w serwisie, są:

  • słaba wydajność systemu klimatyzacji,
  • parowanie szyb,
  • zwiększenie poziomu hałasu nadmuchów,
  • nadmierne zużycie paliwa,
  • nieprzyjemny zapach z nawiewów.

Wszystkie one wskazują o usterkach systemu klimatyzacji. Zakres prac przeprowadzonych przez serwis samochodowy zależeć będzie oczywiście od stanu, w jakim dostarczymy nasz pojazd do mechanika. Nie warto zatem zwlekać z tym do ostatniej chwili, inaczej może okazać się, że układ jest nie do uratowania.

Jeżeli system wentylacji działa sprawnie, przeprowadzana jest wymiana filtra kabinowego oraz czyszczenie układu. Często konieczne jest również usunięcie liści z kanałów wentylacji – wbrew pozorom takie drobiazgi mogą poważnie zaszkodzić klimatyzacji. Sprawdzenia wymaga też szczelność układu klimatyzacji. Wykonywane jest ono przy użyciu specjalnego czujnika wykrywającego gaz. Bieżąca diagnostyka może obejmować ponadto ciśnienie w układzie wraz z temperaturą, pasek klinowy i jego naciąg, a także czystość użebrowania skraplacza.

Regularne przeglądy i czyszczenie

Klimatyzacja samochodowa odpowiada za schładzanie oraz ogrzewanie powietrza w pojazdach. Oznacza to, że w kanałach wentylacyjnych występuje wysoka wilgoć, co sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Dlatego ważnym elementem działań związanych z serwisem klimatyzacji jest odgrzybianie profesjonalnymi metodami. W warsztacie Celmer Auto-Moto wykorzystuje się ozonowanie z użyciem promieni UV i wysokiego napięcia, a bez środków chemicznych. Alternatywnym rozwiązaniem będzie metoda ultradźwiękowa polegająca na rozprowadzeniu substancji zabijającej drobnoustroje.

Duże znaczenie dla utrzymania klimatyzacji w sprawności ma regularność przeglądów technicznych. Serwis klimatyzacji samochodowej należy przeprowadzać raz na rok lub co każde 10 tysięcy kilometrów. Raz w roku również powinno być wykonywane odgrzybianie klimatyzacji – najlepszym momentem na to jest wczesna wiosna ze względu na nagromadzoną przez jesień i zimę wilgoć.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas