Materiał Partnera Jakie są główne objawy awarii alternatora?

Jakie są główne objawy awarii alternatora?

Alternator to prądnica prądu przemiennego, która wytwarza prąd w trakcie pracy jednostki napędowej oraz magazynuje go w akumulatorze, zasilając tym samym elektronikę pojazdu. Awaria tego podzespołu niestety może uniemożliwić jazdę, dlatego ważne jest szybkie rozpoznanie problemów. Jakie mogą być główne objawy usterek alternatora oraz w jaki sposób można je rozwiązać? Sprawdź!

Od czego zależy wytrzymałość alternatora?

Na wytrzymałość alternatora wpływ ma wiele czynników. Sporo może zależeć od producenta danego urządzenia lub jeśli już dochodziło do wymiany, także od zakupu niskiej jakości urządzenia. Na wytrzymałość alternatora wpływają ponadto dość nieoczywiste czynniki, takie jak zbyt niskie jego umiejscowienie, gdy jest on poddawany działaniu brudu. Niebezpieczne będą również duże amplitudy temperatur, gdy rozgrzany alternator po zetknięciu z zimną wodą z kałuży, może nawet ulec pęknięciu.

Co świadczy o awarii alternatora?

Najbardziej jasną i czytelną oznaką dla kierowcy jest świecąca się kontrolka akumulatora widoczna na desce rozdzielczej. Sygnalizuje ona nieprawidłowość napięcia przekazywanego przez alternator, które powinno mieścić się w przedziale od 13,8 do 14,5 V. Jeśli będzie ono za niskie, akumulator szybko się rozładuje, co będzie prowadzić do zatrzymania pojazdu, zaś za wysokie może doprowadzić nawet do uszkodzenia zasobnika energii. Oznaki awarii nie muszą być jednak tak oczywiste jak zapalenie się kontrolki, symptomem może okazać się po prostu nazbyt szybkie rozładowanie akumulatora czy niepoprawne działanie elektroniki w samochodzie.

Awaria alternatora – naprawa czy wymiana?

W przypadku usterki tego podzespołu, kierowca ma do wyboru kilka opcji. Pierwszą z nich jest zakup nowego urządzenia, a koszt tego rozwiązania waha się od 500 do około 2000 zł, w zależności od producenta. Drugą, coraz częściej stosowaną opcją ze względu na oszczędność wydatków jest naprawa. Dokonać można jej w specjalistycznych warsztatach samochodowych takich jak firma Pepe Service z woj. pomorskiego, zajmująca się wykonywaniem profesjonalnych napraw alternatorów. Proces regeneracji obejmuje wymianę zużytych podzespołów, a także oczyszczenie i dokładną naprawę innych zawodzących elementów. Wiele punktów oferuje także półroczną lub roczną gwarancję na swoje usługi, dzięki czemu kierowca ma większą pewność, że regeneracja została wykonana rzetelnie.

Awaria alternatora to dla kierowcy niestety dodatkowe koszty, jednak chcąc ograniczyć wydatki, można skorzystać z usług naprawczych, warto jednak dokonywać ich w sprawdzonych punktach, gdzie mechanicy zajmą się podzespołem w fachowy sposób.

Opracowanie:

Podziel się