Artykuł sponsorowany Naprawa czy regeneracja skrzyni biegów?

Naprawa czy regeneracja skrzyni biegów?

Prawidłowo działająca skrzynia biegów to gwarancja sprawnej pracy samochodu oraz niczym nieprzerwanej jady na krótkiej czy dłuższej trasie. Awaria skrzyni biegów, choć nie jest łatwa w diagnostyce może znacząco zakłócać pracę pozostałych układów znajdujących się w samochodzie. Co więcej wymiana skrzyni biegów to spory wydatek. Dlatego jeśli tylko zobaczymy, że coś złego dzieje się w naszym samochodzie warto odwiedzić warsztat samochodowy.

Rodzaje skrzyni biegów

W samochodach montowane są różne rodzaje skrzyni biegów. Ich zadaniem jest przekazanie momentu napędowego wytwarzanego przez silnik na koła pojazdu. Bezawaryjne działanie skrzyni zapewnia płynne poruszane się pojazdu i tym samym przemieszczenie się we wskazane miejsce. W samochodach osobowych najczęściej możemy spotkać szynie manualne, automatyczne lub półautomatyczne. W przypadku „manuala” przełożenie odbywa się ręcznie, a podstawowymi elementami skrzyni są koła zębate i synchronizatory. Kierowca przesuwając drążek zmiany biegów do odpowiedniej pozycji, a przy wykorzystaniu sprzęgła, które zazębia się z odpowiednim kołem i powoduje zmianę przełożenia. Wadą tego rodzaju skrzyni biegów jest to, że odłączenie napędu następuje po wciśnięciu pedały sprzęgła, co wymaga od kierowcy synchronizacji własnych ruchów.

Coraz częściej w samochodach osobowym montowane są skrzynie automatyczne. Zwalniają one kierowców z konieczności zmiany biegów i wciskania pedału sprzęgła. W układzie montuje się przekładnię hydrokinetyczną, która umożliwia płynną pracę układu i zapewnia swobodne kierowanie pojazdu. W nowoczesnych skrzyniach automatycznych można wybrać kilka trybów pracy skrzyni jak sportowa, normalna, zimowa oraz oszczędna, która samoczynnie dostosowuje pracę skrzyni do trybu jazdy kierowcy. Jedynym zadaniem użytkownika pojazdu z tego typu skrzynią jest przeprowadzanie regularnego serwisu samochodu i uzupełnianiu stany oleju w skrzyni. W razie konieczności należy olej uzupełnić, co zapewni, że skrzynia będzie działać bez zarzutu.

Nowa czy regenerowana?

Zdarzają się sytuacje, kiedy niezbędna jest naprawa skrzyni biegów. W przypadku, kiedy mechanik samochodowy stwierdzi usterkę skrzyni powinien zbadać jej przyczynę i określić koszty naprawy. Wtedy pojawia się pytanie czy opłaca się nam kupić nową skrzynię biegów czy oddać do regeneracji? Koszty naprawy skrzyni biegów mogą być bardzo różne, a wszystko zależy od tego, który z podzespołów uległ uszkodzeniu. Prace regeneracyjne należy, więc rozpocząć od dokładnego sprawdzenia podzespołów, co pozwala określić poziom ich zużycia. Kolejny krok to wymiana lub naprawa uszkodzonych podzespołów. Naprawa skrzyni biegów polega, więc na dokładnej analizie i sprawdzeniu uszkodzonych części, a dalej na ponownym montażu w pojeździe. Mechanik powinien pamiętać o zalaniu skrzyni nowym olejem, co zapewni jej niezakłócone działanie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas