Materiał Partnera Dokumenty niezbędne do kasacji samochodu

Dokumenty niezbędne do kasacji samochodu

Szkoda całkowita orzeczona przez firmę ubezpieczeniową po wypadku drogowym jest jedną z sytuacji, w której można zezłomować samochód. Oddanie pojazdu na złom wiąże się z pewnymi formalnościami, które muszą być spełnione, by procedura odbyła się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dowiedz się, jakie dokumenty są niezbędne do kasacji samochodu.

W jakiej sytuacji należy oddać auto do kasacji?

Kasacja pojazdu okazuje się konieczna, gdy firma ubezpieczeniowa orzeka po wypadku drogowym tak zwaną szkodę całkowitą. To sytuacja, w której koszty naprawy powypadkowego samochodu przewyższają jego wartość na dzień zdarzenia.

Zezłomowanie dobrowolne zaś, jest dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy stary samochód nie nadaje się już do jazdy – jest uszkodzony, latami zalega na miejskim parkingu lub w przydomowym ogrodzie, a doprowadzenie go do stanu używalności wiąże się z kosztami wyższymi niż jego wartość. Dodatkowo taki pojazd, mimo, że jest bezużyteczny, generuje przecież koszty w postaci obowiązkowych składek ubezpieczeniowych, które często okazują się być wyższe niż cena auta.

Również w przypadku, gdy stare auto ciągle zawodzi, a koszty jego napraw i utrzymania są wyższe niż wartość samego pojazdu, warto rozważyć oddanie go do kasacji. Dzięki temu będziemy zwolnieni z dalszych zobowiązań w postaci składek ubezpieczeniowych.

Niezbędna dokumentacja – by kasacja odbyła się zgodnie z prawem

Pierwszym krokiem, który trzeba poczynić planując oddanie samochodu do kasacji jest znalezienie stacji demontażu, która ma odpowiednie zezwolenie Marszałka Województwa na prowadzenie działalności w zakresie złomowania pojazdów.

Jak wyjaśnia Weronika Bednarek, właściciel firmy Autoholowanie-autohandel, świadczącej swoje usługi na terenie Szczecina, Gryfina i okolicAby kasacja odbyła się zgodnie z prawem, potrzebny jest dowód tożsamości oraz dokument potwierdzający własność. Zwykle potwierdza ją wpis znajdujący się w dowodzie rejestracyjnym. W przypadku zakupu samochodu, dokumentem równoważnym będzie faktura lub umowa kupna.

Dokumentem niezbędnym do kasacji jest również dowód rejestracyjny auta oraz ostatnie ubezpieczenie. W przypadku, gdy dowód zatrzymała policja, konieczne będzie przedstawienie pokwitowania o zatrzymaniu dokumentu. W wydziale komunikacji uzyskasz zaś zaświadczenie potwierdzające dane pojazdu.

Jeśli nie możesz osobiście oddać auta do kasacji, możesz upoważnić pisemnie członka rodziny lub przyjaciela, który dopełni formalności w Twoim imieniu.

W sytuacji, gdy auto ma kilku właścicieli, a nie każdy z nich może być obecny przy przekazywaniu auta na złom, wymagane będą pisemne upoważnienia oraz zgody na kasację pojazdu.

Jeżeli do samochodu wydana była karta pojazdu – można ją przedstawić, jednak nie jest to prawnie wymagane.

Oddając auto do kasacji należy pamiętać również o tablicach rejestracyjnych. Numer VIN (Vehicle Identification Number) musi być czytelny i zgodny z tym, który widnieje w dokumentach.

Dodatkowym dokumentem, wymaganym w zależności od okoliczności może być:

  • akt notarialny – jeśli pojazd jest przedmiotem darowizny,
  • pismo sądu potwierdzające nabycie spadku – w sytuacji, gdy auto znalazło się w Twoim posiadaniu drogą spadku.

Podziel się