Materiał Partnera Stare auto – kiedy oddać na złom?

Stare auto – kiedy oddać na złom?

Jeśli chcemy stare i zepsute auto osobowe wycofać z ruchu, to jedyną legalną metodą, aby tego dokonać jest jego złomowanie w jednej ze Stacji Demontażu Pojazdów. Jeśli spróbujemy rozwiązać tę kwestię inaczej, to musimy liczyć się z wysokimi karami finansowymi, jak również z konsekwencjami prawnymi. Stare i mocno wysłużone auto możemy również spróbować sprzedać, jednak takie postępowanie będzie wiązało się z ryzykiem. Warto dowiedzieć się z jakich powodów lepiej postąpić zgodnie z przepisami, jak również w jaki sposób przebiega załatwienie wszelkich formalności.

Nieuczciwi kupujący

Oczywiście możemy spróbować sprzedać auto, jednak w przypadku starych samochodów sytuacja nie jest taka prosta. Oczywiście spisujemy umowę kupna-sprzedaży, jednak w przypadku bardzo starych i wysłużonych aut ich cena w wielu przypadkach nieznacznie przekracza cenę złomu. Wówczas nie mamy pewności czy nowy właściciel zarejestrował auto na siebie, zmienił tablice. W taki sposób często auta trafiają na nielegalne złomowisko, które nie spełnia odpowiednich norm ochrony środowiska. Tego rodzaju auta są również często wykorzystywane w celach przestępczych, jak nawet kradzież paliwa. Jednocześnie takie auto, wciąż zarejestrowane na nas może wziąć udział w wypadku, co będzie skutkowało kolejnymi problemami. Właśnie z takich powodów konieczne jest dopilnowanie wszystkiego i dopełnienie wszystkich formalności, dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa.

Złomowanie pojazdu

Jeśli auto, w którego posiadaniu jesteśmy, nie przedstawia sobą wysokiej wartości, podejmowanie się jego naprawy jest nieopłacalne czy też doszło do jego uszkodzenia, możemy w legalny sposób zutylizować samochód oddając go na złom do Stacji Demontażu Pojazdów. Na miejscu pojazd zostaje rozebrany, a to co się nadaje się sprzedawane na rynku części zamiennych.  W ten sposób punkty SDP finansują swoje utrzymanie. Pozostała część pojazdu zostaje zutylizowana zgodnie z przepisami prawa oraz ochrony środowiska.

Kierowców zachęca się, aby oddali swój pojazd właśnie w takie miejsce, oferując im zapłatę. Zwykle możemy uzyskać kwotę pomiędzy 300 a 600 zł. Dokładna kwota uzależniona jest przede wszystkim od masy własnej pojazdu. Niekiedy za bardziej chodliwe auta można uzyskać zapłatę na poziomie nawet 1000 zł. Warunkiem, który należy spełnić to oddać kompletne auto. Przeprowadzenie jego wyceny następuje zazwyczaj całkowicie bezpłatnie. Jeśli oddajemy samochód na złom nie musi on być sprawny, przez większość Stacji Demontażu Pojazdów może zostać przysłana laweta.

Co oddajemy razem z samochodem?

Do Stacji Demontażu Pojazdów oddajemy poza samym samochodem również:

  • kartę pojazdu – o ile była ona wydana,
  • dowód rejestracyjny,
  • tablice rejestracyjne,
  • czytelny numer VIN,
  • umowę kupna jeśli auto kupiliśmy, a nie przerejestrowaliśmy.

Gdy oddamy samochód dostaniemy specjalne zaświadczenie, z którym udajemy się do urzędu, aby wyrejestrować auto. Aby sprawnie załatwić wszystkie formalności powinniśmy zabrać ze sobą:

  • zaświadczenie o przekazaniu pojazdu, który posiadał numer VIN lub numer nadwozia, podwozia czy ramy do Stacji Demontażu Pojazdów,
  • wypełniony wniosek o wyrejestrowanie pojazdu,
  • dowód rejestracyjny,
  • tablice rejestracyjne,
  • kartę pojazdu, jeśli auto ją posiadało.

Kolejnym niezbędnym krokiem jest przekazanie informacji, że będzie miała miejsce utylizacja pojazdu, do ubezpieczyciela, u którego wykupiona była polisa.

Opracowanie:

Podziel się