Materiał Partnera Dlaczego najazd aluminiowy w autolawecie to dobry wybór?

Dlaczego najazd aluminiowy w autolawecie to dobry wybór?

Autolawety to specjalistyczne pojazdy do przewozu samochodów uszkodzonych lub unieruchomionych. Zapewniają bezpieczny transport aut oraz pozwalają na wygodny załadunek. Komfort umieszczania pojazdów na lawecie zależy w dużym stopniu od jej wyposażenia w specjalistyczne rampy najazdowe. Mogą być one wykonane z różnych materiałów. Niewątpliwie najlepszym z nich jest aluminium. Przeczytaj dlaczego.

„Najazdy aluminiowe i rampy to elementy bezwzględnie potrzebne w trakcie załadunku pojazdów na lawety. Muszą spełnić wiele warunków, aby były bezpieczne podczas wprowadzenia i sprowadzenia samochodu z platformy transportowej. Wymaga się od nich dużej sztywności i wytrzymałości oraz znacznej odporności na niekorzystne warunki, w których są eksploatowane” – można dowiedzieć się z rozmowy z przedstawicielem firmy Kegger, która jest producentem lawet i najazdów aluminiowych.

Rodzaje najazdów do lawet – materiał wykonania

Rampy załadunkowe muszą wykazywać się dużą sztywnością i wytrzymałością. Powinny być zbudowane z odpornych materiałów, dlatego wykonywane były głównie ze stali ocynkowanej lub stali nierdzewnej. Aktualnie coraz większą popularnością cieszą się rampy najazdowe wykonane w wysokiej jakości aluminium. Dostępne są także konstrukcje hybrydowe, wyprodukowane ze stali i aluminium. Wszystkie one spełniają swoje funkcje. Różnią się jednak ciężarem, który ma decydujący wpływ na komfort pracy operatora lawety.

Zalety najazdów aluminiowych

Konstrukcja ramp najazdowych jest kompromisem między ich wagą a sztywnością. Aluminium jest idealnym surowcem do budowy tego typu konstrukcji. Jest metalem odpornym, a po połączeniu z innymi tworzy stopy zapewniające wytrzymałość stali. Daje się łatwo formować we wszystkich procesach obróbczych takich jak walcowanie, wytłaczanie, kucie i odlewanie. Na dodatek jest estetyczny i nie wymaga nanoszenia powłok ochronnych i ozdobnych.

Jedną z bardziej cenionych zalet aluminium jest jego niewielka waga. Stwarza to duże możliwości przy budowie różnego typu urządzeń i konstrukcji. Aluminium tworzy na swojej powierzchni naturalną powłokę antykorozyjną. Stanowi ona skuteczną ochronę przed wpływem szkodliwych zjawisk występujących w otoczeniu. Dla osób przywiązujących dużą wagę do ochrony środowiska ważną informacją jest fakt, że aluminium w 100% poddaje się recyklingowi

Jeśli wybierać to rampy aluminiowe

Wszystkie własności aluminium przemawiają za wyższością najazdów aluminiowych nad rozwiązaniami konkurencyjnymi. Najazdy wykonane z aluminium są wytrzymałe i sztywne. Pozwalają prowadzić załadunek na lawetę nawet pojazdów o bardzo dużej masie. Są sztywne i stabilne, co zapewnia duże bezpieczeństwo podczas wprowadzania aut na platformę transportową. Łatwość formowania aluminium pozwala na budowę profili dopasowanych do konkretnych potrzeb i zastosowań oraz nadawanie powierzchni jezdnej specjalnych struktur, ułatwiających wjazd pojazdów.

Rampy aluminiowe to lekkie konstrukcje, które w dużym stopniu ułatwiają pracę. Stosowane są w systemach mechanicznego wysuwania. Operator autolawety, w prosty sposób za pomocą pilota może sterować pracą urządzania, wysuwając lub chowając rampę najazdową za pomocą siłowników hydraulicznych. Aluminium jest odporne na wilgoć i promieniowanie UV oraz na szkodliwe substancje znajdujące się na drogach, takie jak choćby sól czy środki chemiczne. Najazdy aluminiowe oferowane przez renomowanych producentów legitymują się wymaganymi badaniami i certyfikatami oraz oznakowaniami bezpieczeństwa norm CE.

Dokonując podsumowania, warto zaznaczyć, że zarówno najazdy aluminiowe jak i stalowe charakteryzują się podobnym poziomem wytrzymałości i sztywności. Oba rodzaje ramp w podobnym stopniu odporne są na korozje, z tym że te stalowe wymagają regularnej konserwacji. Jest jednak jedna rzecz i to ważna, która przemawia na korzyść ramp aluminiowych – niska waga.

Podziel się